Yasemin Uzunçelebi davasında karar, KADEM’den açıklama

Mağdur Yasemin Uzunçelebi, 5 Ekim 2021 günü, Avcılar’daki evine gece habersizce giren Mehmet Yıldız tarafından başından aşağı kimyasal madde dökülerek ağır şekilde yaralandı. Sanık hakkında, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Küçükçekmece 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyaya sunulan raporda, uğradığı saldırı nedeniyle Uzunçelebi’nin, yüzünde, boynunda ve saçlı derisinde yanık nedeniyle organ kaybının oluştuğu, vücut yüzey alanının yaklaşık yüzde yirmisinin yandığı, başka birine tam bağımlı hale geldiği ve artık yüzde 95 engelli hale geldiği belirtildi. 

Bugün görülen duruşmada ise sanık, hükmün ilk cümlesinde geçen; “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye tam teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet, teşebbüs aşamasında kaldığından 20 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Dava süreci ve olayla ilgili KADEM’den açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bugün görülen davada da şiddet mağduru Yasemin Uzunçelebi’nin yanında yer aldık.

Sanık Mehmet Yıldız hakkında mahkeme tarafından verilen ceza, Yasemin’i eski sağlıklı hayatına döndürmeyecek ama adalete olan inanç ve kamu vicdanının teskini için bir teselli niteliği taşıyacaktır.

KADEM olarak, böyle üzücü olayların bir daha tekrar etmemesini temenni ediyoruz. Bizler hayatın her alanında kadının bedensel ve ruhsal bütünlüğü, maddi manevi itibarı ve onuru için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu anlamda saldırı nereden gelirse gelsin kadına yönelik şiddetin her zaman ve tümüyle karşısındayız.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx