SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararı Binance Yüzünden mi Gecikiyor?

SEC, spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararını geciktiriyor. Bu da tartışmaları beraberinde getiriyor. Bazılarına göre kararlardaki bu gecikmenin nedeni SEC’in hedefindeki kripto borsası Binance!

Binance, SEC ve düzenleyicilerin ateşi altında!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, potansiyel piyasa manipülasyonu ve AML ihlalleri nedeniyle düzenleyicilerin ateşi altında. Binance bir kenara itilirse, BlackRock ve Fidelity gibi geleneksel finans devleri kripto sektörüne hakim olabilir. Kripto topluluğu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararını merakla bekliyor. Bu bekleyişin ortasında, gecikmeye farklı bir ışık tutan yeni bir bakış açısı ortaya çıktı. Bir kripto uzmanı olan Satoshi Stacker, beklemenin Binance ile bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Peki ama SEC, Binance yüzünden spot Bitcoin ETF’sine ilişkin kararını neden geciktirsin? Binance’in bununla ne ilgisi var? Ve bu kripto endüstrisinin geleceği için ne anlama geliyor? Satoshi Stacker, SEC’in düzenleyicilerin Binance’i daha fazla incelemesi için zaman kazandığını söylüyor. Bu arada, BlackRock ve Fidelity gibi geleneksel finans oyuncuları kripto alanına artan bir ilgi gösteriyor. Bunlar da Binance için devasa bir rakip olarak ortaya çıkıyor.

Piyasa manipülasyonu ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gibi potansiyel uyumsuzluk sorunlarına ilişkin fısıldanan söylentiler kripto devinin itibarını zedeledi. Satoshi Stacker, bu iddiaların ağırlık kazanması halinde, Binance’in kenara itilmesinin geleneksel finans devlerinin devreye girmesinin önünü açabileceğini söylüyor. Böylece kripto endüstrisinin imajını “temizleyeceğini” ileri sürüyor.

Binance dışarıda kalırsa bu durum kimlerin işine yarar?

Binance’in mercek altına girmesiyle, BlackRock ve Fidelity gibi geleneksel finans devleri kripto sektörüne hakim olmak için açık bir yol görebilir. Bu değişimin sadece bu köklü şirketler için kazançlı olmakla kalmayıp, aynı zamanda ABD hükümetine de fayda sağlaması mümkün. Geleneksel finans kurumlarının belirlenen düzenleyici standartlara uyma olasılığı daha yüksek. Bu da hükümet organlarına sınırları belirsiz kripto üzerinde aradıkları kontrolü sağlar.

Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) Binance’e karşı bir dava hazırladığı söylentileri Satoshi Stacker’ın teorisine yakıt ekliyor. Ayrıca, DoJ’un Binance aleyhine potansiyel dolandırıcılık suçlamaları üzerinde düşündüğü bildiriliyor. Analist, SEC’in karar gecikmesinin, DoJ’a sağlam bir dava oluşturmak için yeterli zaman sağlamaya yönelik bir strateji olabileceğini öne sürüyor.

Spot Bitcoin ETF’ler için bekleyiş devam ediyor

Son gelişmede SEC, altı önemli spot Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin kararı erteledi. Böylece, sektörü oldukça zor bir durumda bıraktı. WisdomTree, VanEck, Invesco Galaxy, Bitwise, Valkyrie ve Wise Origin Bitcoin Trust by Fidelity gibi büyük oyuncular kendilerini bu bekleme oyununun içinde buldu. SEC’in Grayscale’e karşı son mahkeme salonundaki yenilgisi göz önüne alındığında, birçok kişi ajansın yakında çok beklenen spot Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakabileceğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx