Sağlıklı sanılan 4 zararlı alışkanlık! Fasulyenin diş çürüten karanlık yanı

1- Bisiklete binmek

Bisiklet sürmenin sağlık açısından pek çok faydası olmasına rağmen araştırmalar, bunun güçlü kemikler oluşturmak açısından pek de iyi olmadığını, hatta kemiklere zarar verebileceğini gösteriyor.

Pedallara uyguladığınız kuvvet omurganızdaki kemiklerinizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre uzun yıllar bisiklet sürmüş kişilerin kemiklerinin diğer insanlara göre daha kırılgan olduğu tespit edildi.

2- Gargara kullanmak

Ağız sağlığı için üretilen gargaralar bakterileri temizlemeyi vadeder. Ancak çoğu gargara, ağız kuruluğuna neden olabilecek ve ağzınıza az miktarda bakteri ve mikrop getiren maddeler içerir. Bu da giderir sandığınız ağız kokusuna neden olması anlamına gelir.

3- Fasulye yemek

Fasulyede, kalsiyum üretiminin önünde duran bir asit olan fiyatlar adı verilen bir madde bulunur. Kemiklerimizi sağlıklı tutmak için vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olan yiyecekler yemeliyiz.

Fasulye yemek tam tersini yapar, vücudumuzun onu emmesine izin vermez bu da kemiklerin zayıflamasına yol açabilir. Kalsiyum eksikliği de dişlerin zayıflamasına neden olabilir. Ancak bu fasulyeden hayatınız boyunca uzak durmanız anlamına gelmez. Sadece pişirmeden önce birkaç saat suda bekletmeniz yeterli olacaktır.

4- Ispanak yemek

Ispanak aslında kalsiyum anlamında zengindir ama aynı zamanda kalsiyum üretimini kesintiye uğratabilecek oksalat adı verilen bir içeriğe de sahiptir.

Bu yüzden ıspanak yemeyi bırakmamalı, bunun yerine onu kalsiyum içeren diğer yiyeceklerle birleştirmelisiniz. Örneğin peynir ve ıspanağı karıştırarak tüketmeniz ıspanaktaki sağlıklı mineralleri almanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx