Lotus elektrikli geçiş için yeni Tip 135 spor aracını hazırlıyor

İngiliz otomobil üreticisi Lotus, elektrikli araçlara yönelik büyük bir dönüşüm planıyla geleceğe bakıyor. Marka, 2027 yılına kadar mevcut Emira modelini sonlandırarak, tamamen elektrikli Type 135 spor aracına geçiş yapmayı hedefliyor. 1,5 milyon dolarlık Evija modeline kıyasla daha ulaşılabilir bir seçenek olacak Type 135’in fiyatı yaklaşık 95,345 dolar olarak belirlendi. İki motorlu versiyonu için 872 beygir gücüne sahip olması beklenen bu yeni elektrikli araç, Lotus markasının iki koltuklu spor araçlar konusundaki geleneğini sürdürmesinin altını çiziyor.

Type 135, sıradan bir elektrikli araçtan çok daha fazlasını vaat ediyor. Hafif Elektrikli Araç Mimarisi (LEVA) üzerine kurulu olan bu model, Emira’nın şasisine kıyasla %37 daha hafif bir yapı sunuyor. Ancak, büyük bir batarya paketinin eklenmesi aracın toplam ağırlığını artıracak.

Lotus elektrikli geçiş için yeni Tip 135 spor aracını hazırlıyor

Lotus, hem tek hem de çift motorlu olmak üzere iki farklı güç ayarı sunarak, arka ve dört tekerlekten çekiş konfigürasyonları arasında seçim imkanı sağlıyor. Bu sayede, Evija’da bulunan yüksek teknoloji tork vektörleme dört tekerlekten çekiş sistemine benzer bir sistem de mümkün hale geliyor.

Type 135, sadece güç açısından değil, aynı zamanda sürüş dinamikleri açısından da elektrikli spor araçları için yeni bir standart belirlemeyi hedefliyor. Birçok elektrikli aracın aksine, bataryaları zeminin altına yerleştirmek yerine, sürücünün arkasına yerleştirme planı var. Bu tasarım, daha alçak bir oturma pozisyonu ve markanın hayranlarının beklediği daha otantik bir spor araç hissi verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx