İletişim Başkanlığı Bütçe Artışına Depremi Kılıf Gösterdi Sebebi Seçim Çıktı!

İletişim Başkanlığı’nın bütçesinin bir önceki yıla göre dikkat çeken bir artış göstermiş olması Meclis’in gündeminde de yer aldı. Çarpıcı artışın kaynağı merak edildi. CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle “Seçim döneminde İletişim Başkanlığı bütçesinde neden çarpıcı bir artış gözlemlenmektedir” sorusunu yöneltti.

“DEPREM HARCAMALARI”

Akay’ın sorusuna verilen cevapta 6 Şubat depremleri işaret edilerek İletişim Başkanlığı’nın ilk andan itibaren deprem bölgesine ulaştığı belirtildi.

Depremzede vatandaşlara gıda, giyim, çadır gibi yardımların ulaştırıldığı belirtilen cevapta, “Aynı zamanda sahada görev yapan yerli ve yabancı basın mensuplarının işlerini kolaylaştırmak, kurtarma ekiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mobil iletişim merkezleri, mobil tuvaletler, jeneratör-yakıt ve konaklamaları için karavanlar bölgeye intikal ettirilmiştir” denildi.

DEDİKLERİYLE RAKAMLAR ÖRTÜŞMÜYOR

Ancak rakamlar ve yaşananlar yapılan açıklamaları yalanlıyor. Bakıldığında deprem sürecinde yapılan harcamalar Mayıs ayında yani kritik seçim döneminde yapılan harcamalardan çok daha az.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. dönem milletvekili seçiminin gerçekleştirildiği mayıs ayında nisan ayına göre neredeyse iki kat harcama yaptı.

ŞUBAT VE MAYIS AYI FARKI GÖZ YAŞARTICI

2023 yılının ocak-mayıs döneminde yaptığı harcamalar, aylara göre şöyle: Ocak: 44.3 milyon TL, şubat: 188.8 milyon TL, mart: 130.9 milyon TL, nisan: 282.9 milyon TL, mayıs: 521.4 milyon TL.

14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta olmak üzere, Türkiye’nin iki kere seçime gittiği mayıs ayında başkanlık, 521 milyon 439 bin TL’lik harcama ile bir rekora imza attı.

İletişim Başkanlığı, bütçe artışını “Seçim değil deprem kaynaklı” diyerek açıkladı. TGS Genel Sekreteri Banu Tuna, depremde iktidarın sürekli engel çıkardığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir