Hıçkırıkları durdurun : İşte saniyeler içinde yapılabilecekler

Peki hangi yollar en etkilidir?

Hıçkırık için farklı ilaçların etkinliğini inceleyen çok fazla çalışma yoktur. Hıçkırıklara ne sebep olur? Hıçkırık tıbbi olarak “sungulutus” olarak bilinir ve nefes almayla ilgili olan ve göğüs ile karın arasında yer alan diyafram kasının ani, istemsiz kasılmalarıdır. Spazmlar meydana geldiğinde, nefes alma ani olur ve ses telleriniz kapanarak belirli bir sese neden olur. Çoğu durumda hıçkırıklar hızla gelir ve gider.

Yaşam tarzınızdaki bazı faktörler hıçkırığa neden olur, örneğin: * aşırı yeme veya fast food * gazlı içecekler * baharatlı yiyecekler * stres ve duygusal çalkantılar * alkol * ani sıcaklık değişimlerine maruz kalma.

Hıçkırık ne kadar sürer?

Hıçkırıklar genellikle birkaç dakika içinde kaybolur. 48 saatten uzun süren kronik hıçkırıklarınız varsa doktorunuzla konuşun. Bu hıçkırıkların tedavi gerektiren bir hastalığın belirtisi olması mümkündür.

Hıçkırıkları durdurmanın en hızlı yolu nedir? Hıçkırık nasıl durdurulur?

Bazen nefes alma veya duruştaki bir değişiklik diyaframınızı gevşetebilir.

1. Kontrollü nefes alma alıştırması yapın. 5’e kadar sayarak nefes alın ve 5’e kadar sayarak nefes verin.

2. Nefesinizi tutun. Büyük bir nefes alın ve 10 ila 20 saniye kadar tutun, ardından yavaşça nefes verin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

3. Kese kağıdının içine nefes alın. Ağzınıza ve burnunuza kese kağıdı koyun. Torba şişip sönerken yavaşça nefes alıp verin. Asla plastik torba kullanmayın.

4. Dizlerinize sarılın. Rahat bir yere oturun. Dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve 2 dakika boyunca orada tutun.

5. Valsalva numarasını kullanın. Burnunuzu sıkıştırarak ve ağzınızı kapalı tutarak nefes vermeye çalışın.

Basınç noktaları

Basınç noktaları vücudunuzun basınca karşı özellikle hassas olan bölgeleridir. Bu noktalara ellerle baskı uygulamak diyaframın gevşemesine veya vagus veya frenik sinirin uyarılmasına yardımcı olabilir. 1. Dilinizi dışarı çıkarın. Dilin çekilmesi boğazdaki sinirleri ve kasları uyarır. Dilinizin ucunu tutun ve 1-2 kez yavaşça öne doğru çekin.

2. Burnunuzu sıkıştırın.

3. Şah damarınıza nazikçe masaj yapın. Boynunuzun her iki yanında da karotis arteriniz var. Boynunuza dokunarak nabzınızı kontrol ettiğinizde hissettiğiniz şey budur. Uzanın, başınızı sola çevirin ve sağ taraftaki atardamara 5-10 saniye boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın.

Belirli yiyecekleri yemek veya içme alışkanlıklarınızı değiştirmek vagus veya frenik sinirlerinizi uyarabilir:

1. Buzlu su için. Soğuk suyu yavaşça yudumlayın, bu vagus sinirini uyaracaktır.

2. Bir buz küpünü birkaç dakika emip sonra yutun.

3. Biraz şeker yiyin. Dilin üzerine bir tutam toz şeker koyun ve 5-10 saniye bekletin, sonra yutun.

4. Bir limon eminiz. Limon dilimine biraz tuz bile ekleyebilirsiniz. Dişlerinizi sitrik asidin etkilerinden korumak için ağzınızı suyla çalkalayın.

5. Dilinize bir damla sirke koyun. Hıçkırıkları önleyin Hıçkırık çoğu durumda tehlikeli olmasa da oldukça rahatsız edici olabilir.

İşte bunu önleyebilecekler: * Yemeğinizi küçük porsiyonlarda yiyin * Yavaş yiyin * Baharatlı yiyeceklerden kaçının * Alkol içmeyin * Sigara içmeyin * Sakız çiğnemeyin * Gazlı içeceklerden kaçının * Daha önce sıcak bir şeyler yemişseniz soğuk yiyecek tüketmeyin … bu tür rahatlama teknikleri uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx