Dikmeceliler, iş makinelerini tarım arazilerinden çıkardı: Onlar gidene kadar buradayız!

Acele kamulaştırılan zeytinlik ve tarım arazilerini korumak için günlerdir nöbet tutan Dikmeceliler, bugün arazilerine giren iş makinalarının önüne geçerek alandan çıkardı. 

Yeşil Gazete’nin aktardığına göre Hatay‘ın Antakya ilçesine bağlı olan Dikmece mahallesinde zeytinlik alana yapılması için kamulaştırılan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarına karşı Dikmece halkının direnişi sürerken arazilere bugün iş makinaları girdi. Tarlalarına, zeytinliklerine el konulan Dikmeceliler, öğle saatlerinde çalışma yapmak için arazilerine giren iş makinelerini alandan çıkarıp nöbete başladı.

“Tapulu arazimiz burası, biz buradan geçiniyoruz”

Dikmeceliler yaptıkları açıklamada, “Biz dört aydır nöbetteyiz. Acil kamulaştırma ve kamu yararı adı altında topraklarımız gasp ediliyor. Topraklarımıza el koyuluyor. Biz şu anda topraklarımızı koruyoruz. Biz, sabah baktık kepçeler , kamyonlar tarlalarımıza girmişler. Tapulu arazimiz burası. Biz buradan geçiniyoruz. Buğday ekiyoruz. Kamyonlar, kepçeler geldi. Biz onları kovduk. Şu anda tarlalarımızı korumak için nöbetteyiz. Çoluk çocuk güneşin altında hepimiz tarlalarımızı -ve yakında herhalde evlerimize de girecekler bundan da korkuyoruz- ve köyü korumaya çalışıyoruz. Onlar buradan gidene kadar biz buradayız” dedi.

Ne olmuştu?

6 Şubat depremlerinin hemen ardından, uzmanların tüm uyarılarına rağmen hızlıca başlatılan deprem konutu inşaatları kapsamında çok sayıda arazi kamulaştırılmıştı.

Antakya merkeze 10 km mesafedeki Gülderen ve Dikmece, dağlık arazi yapısı nedeniyle tercih edilse de bölgede zeytinlikler başta olmak üzere tarım arazileri bulunuyor. Depremzede yurttaşlar ise geçim kaynakları olan tarım arazilerinin kamulaştırılmasına karşı çıkıyor.

Gülderen’de 61 parsel 14 Nisan tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile kamulaştırılırken, TOKİ’nin Dikmece ihalesini alan Sarıdağ İnşaat şirketi de nisan ayı sonunda bölgedeki çalışmalarına başladı. İhaleye göre, bölgede 1415 adet konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi yapılacak.

TIKLAYIN | Dikmece’den Akbelen’e, talana karşı direniş: Yüzlerce insan Büyük Dikmece Buluşması için bir arada

TIKLAYIN | Valilik, Dikmece raporu için randevu vermedi

TIKLAYIN | Hatay Dikmece’de topraklarını savunan köylülere jandarmadan coplu müdahale: 7 kişi gözaltına alındı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx