Çin Merkez Bankası, Fed belirsizliğinin ortasında faiz oranını sabit tuttu

Bu karar, küresel finansal dalgalanmanın ortasında ve piyasa katılımcılarının Federal Rezerv’in artık yıl ortasından önce başlamayacağı tahmin edilen para politikası gevşemesine ilişkin tahminlerini ayarladıkları bir dönemde geldi.

Investing.com’un haberine göre Çin Merkez Bankası’nın faiz oranını sabit tutma hamlesi, yakın zamanda yapılan bir ankette piyasa gözlemcilerinin çoğunluğu tarafından bekleniyordu; katılımcıların %71’i 18 Şubat’taki operasyon için bu sonucu öngördü. PBOC, MLF kredilerinde 500 milyar yuan (yaklaşık 69,51 milyar $) devir yaparak bankacılık sistemine 1 milyar yuan net enjeksiyon sağladı ve kredilerin 499 milyar yuan’lık kısmının vadesi bu ay doluyor.

Merkez Bankası’nın internet üzerinden yaptığı açıklamaya göre operasyon, bankacılık sisteminde yeterli likiditenin sağlanmasını amaçlıyor. Karar, Pekin’in deflasyonist baskı belirtileri gösteren ekonomiyi canlandırmak ile yuanın potansiyel değer kaybını ve sermaye çıkışlarını önlemek arasında korumaya çalıştığı hassas dengeyi yansıtıyor.

DBS’de döviz ve kredi stratejisti olan Chang Wei Liang, MLF oranının sabit tutulmasının politika yapıcıların yuanı istikrara kavuşturma ve ABD doları ile faiz oranı farklarını yönetme tercihini gösterdiğini vurguladı.

MLF oranının korunması kararına rağmen, bazı yatırımcılar ve analistler Çin ekonomisini desteklemek için önümüzdeki aylarda ek gevşeme önlemleri alınmasını bekliyor. Bu beklenti, Nomura’nın baş Çin ekonomisti Ting Lu’nun da belirttiği gibi, PBOC’nin piyasa duyarlılığını dengelemede başarılı olamayan zorunlu karşılık oranındaki (RRR) bir indirim de dahil olmak üzere daha önceki eylemlerini takip ediyor.

Merkez bankası, fiyat istikrarına odaklanırken iç talebi desteklemek için para politikasını esnek tutma niyetinin sinyalini verdi. Ayrıca, merkez bankası destekli Financial News, gösterge kredi faiz oranının (LPR), özellikle de beş yıllık vadede, yakında bir indirim görebileceğini ve bunun potansiyel olarak yatırımı, tüketimi teşvik edeceğini ve emlak piyasasına istikrar sağlayacağını öne sürdü.

Çin’deki yeni ve ödenmemiş kredilerin çoğu bir yıllık LPR’ye sabitlenirken, beş yıllık oran ipotek fiyatlandırmasını etkiliyor. Bir sonraki LPR ayarlamasının 20 Şubat’ta yapılması planlanıyor. PBOC’nin son eylemleri ve açıklamaları, hem yerel hem de uluslararası faktörlerden etkilenen karmaşık ekonomik manzarada gezinirken para politikasına temkinli bir yaklaşıma işaret ediyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx