ABD ve AB’den ‘Rusya’ yaptırımları: Türkiye de listede

ABD Başkanı Joe Biden, yarın ikinci yılını dolduracak Rusya-Ukrayna savaşı ve tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni’nin 16 Şubat’ta hayatını kaybetmesiyle bağlantılı olarak Rusya’ya karşı 500’u aşkın yeni yaptırım uygulanacağını açıkladı. ABD, aralarında Türkiye’den kuruluşların da olduğu 93 kuruluş hakkında ‘ihracat kısıtlaması’ kararı da alırken, Avrupa Birliği’nin (AB) savaşın başından bu yana açıkladığı 13’üncü yaptırım paketinde Türkiye merkezli bir şirketin de yer aldığı görüldü.

Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e işaret ederek, “Bugün, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü işgal savaşı ve cesur bir yolsuzluk karşıtı aktivist, Putin’e karşı en sert muhalif lider Aleksey Navalni’nin ölümü sebebiyle Rusya’ya karşı 500’ü aşkın yeni yaptırım açıklıyorum” dedi.

100’E YAKIN KURULUŞA İHRACAT KISITLAMASI

“Bu yaptırımlar, Navalni’nin tutukluluğuyla bağlantılı kişileri ve Rusya’nın finans sektörü, savunma sanayii üssü, tedarik ağları ve birden fazla kıtada yaptırımlardan kaçanları hedef alacak” bilgisini veren Biden, “Bunlar, Putin’in ülke dışındaki saldırganlığı ve ülkesindeki baskı için daha yüksek bir bedel ödemesini sağlayacak” diye konuştu.

Biden’ın açıklamasında, ‘Rusya’nın savaş makinesine arka kapıdan destek sağlayan 100’e yakın kuruluşa yeni ihracat kısıtlamaları’ getirileceği bilgisi de paylaşıldı. Rusya’nın enerji gelirlerini daha fazla azaltma amacıyla eyleme geçtiklerini söyleyen Biden, “Ayrıca ekibimi sivil topluma, bağımsız medyaya ve tüm dünyada demokrasi için savaşanlara desteği güçlendirmeleri için yönlendirdim” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN YAPTIRIM VE KISITLAMA LİSTESİNDE TÜRKİYE

Reuters’ın aktardığına göre, bugün federal hükümet tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan bildirimde, 93 kuruluşa bu bağlamda yeni ticaret kısıtlamaları getirildiği açıklandı. Kısıtlamaların sebebinin ‘Rusya’nın Ukrayna savaşındaki çabalarına destek’ olduğu belirtildi.

Biden hükümetinin Rusya ile bağlantılı olarak aldığı ihracat kısıtlaması kararlarının aralarında Rusya, Çin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kırgızistan, Hindistan ve Güney Kore’nin de olduğu ülkelerde bulunan kuruluşları kapsadığı ifade edildi. Buna göre, bu kuruluşların 63’ü Rusya’da bulunurken, 16’sı Türkiye’de, sekizi Çin’de ve dördü BAE’de yer alıyor. Bunun yanı sıra, Çin, Türkiye, BAE ve Kazakistan’dan şirketler, Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaçınma iddiasıyla yaptırımlara tabii tutuldu.

AB’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE DE TÜRKİYE’DEN BİR ŞİRKET VAR

AB de savaşın ikinci yıldönümü öncesinde Rusya’ya yönelik 13’üncü yaptırım paketini açıkladı. AB Konseyi’nin Rus savunma sanayiini hedef alan yaptırımları, ülkeye insansız hava araçları bileşenleri gibi askeri teknolojilerin ithalatını kısıtlıyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, 106 kişi ve 88 kuruluşu kapsayan 13’üncü yaptırım paketiyle birlikte Avrupa Birliği’nin Ukrayna savaşı sebebiyle yaptırım listesine aldığı kişi ve kuruluşların sayısı 2 bini geçti. Yaptırım listesine alınan şirketler arasında Rusya dışında Hindistan, Sri Lanka, Çin, Sırbistan, Kazakistan, Tayland merkezli kuruluşların yanı sıra Türkiye’den de bir şirket yer aldı: Antalya merkezli Yıldız Çip Teknoloji Elektronik Elektrik Bilgisayar Malzemeleri Ticaret Sanayi Limited Şirketi.

Bu kararın ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı da benzer bir adımla “Rusya’nın misilleme niteliğindeki ‘durdurma listesi’ Rusya’ya karşı sistematik olarak saldırgan açıklamalarda bulunan Avrupa Konseyi temsilcileri, Avrupa Birliği ülkelerinin yasama meclisleri üyeleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi üyeleri, Avrupa Parlamentosu Parlamenter Meclisi üyelerini de içermektedir” açıklamasında bulundu. Rusya’nın da ülkeye giriş yasağı getirdiği AB yetkililerinin sayısını artırdığı belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI KAMUOYUNA DUYURMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, dün yaptığı açıklamada açıklanacak ‘yüzlerce, yüzlerce ve yüzlerce’ yaptırımın gelecek günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtmiş, bunların bazılarının Navalni’nin ölümünden sorumlu tutulan kişileri hedef alacağını belirtmişti. ABD’li diplomat, açıklanacak çoğu yaptırımın ‘Putin’in savaş makinesini vuracağını’ ve ‘mevcut yaptırım rejimindeki boşlukları dolduracağını’ söylemişti.

Biden, dün Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya ve kızı Dasha Navalnaya ile ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaptığı görüşme sonrasında, “Onun ölümünden sorumlu olan Putin’e karşı yarın yeni yaptırımlar açıklıyor olacağımızı biliyorum” diye konuşmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx