Yunanistan, NATO’nun 30 Ağustos iletisini silmesinden mutlu

Posted by

NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı için paylaştığı kutlama bildirisiyle ayağa kalkan Yunanistan, iletinin silinmesi sonrasında Türkiye tersi açıklamalarını sürdürüyor.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın (LANDCOM) 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yaptığı lakin Atina’nın reaksiyonu sonrası sildiği paylaşım Yunanistan’da tartışma yaratmaya devam ediyor.

LANDCOM, 30 Ağustos’ta Twitter hesabından Türkçe olarak “Zafer Bayramınız kutlu olsun” iletisini paylaşmış, akabinde da İngilizce olarak “Bugün Türk bağımsızlığının 100. yıl dönümü. Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında NATO ve ötesindeki Türk müttefiklerimizle birlikteyiz” sözüne yer vermişti.

Yunan basını iletisi, “Türkiye’nin 1922’de Yunanistan karşısında aldığı zaferi kutladılar” tabiriyle manşetlere taşırken Yunan hükümeti de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e resmi şikayette bulunmuştu.

‘NATO PRENSİPLERİNDEN SAPMA’

Bunun üzerine LANDCOM’un bildirisi silmesi bu kere Türkiye’de reaksiyona yol açmış, durumun kabul edilemez olduğu bildirilmişti. Karargahı İzmir’de bulunan LANDCOM ise, yeni bir paylaşım yaparak “Salı günü LANDCOM müttefikimiz Türkiye’yi Silahlı Kuvvetler Günü vesilesiyle kutlamıştır. Mesken sahibimiz Türkiye’ye müteşekkiriz. 30 müttefikimize ittifaka yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür ediyoruz. Birlikte daha güçlüyüz” tabirlerini kullanmıştı.

Krizle ilgili Yunanistan’dan yeni bir açıklama geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, NATO kurumlarının tüm müttefiklere hürmet duyması gerektiğini söyledi. Dendias, LANDCOM’un 30 Ağustos iletisinin NATO prensiplerinden sapma manasına geldiğini öne sürdü.

Mesajın silinmesinden şad olduklarını kaydeden bakan, “NATO gereken adımı attı” diye konuştu. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’yla ilgili Yunanistan zıddı açıklamalarda bulunduğunu savunan Dendias “Kendi ismimize geçmiş telaffuzların canlandırılmasına karşıyız ve bir Avrupa demokrasisi olarak geleceğe bakıyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.