Yunan basını yazdı: Rusya, Erdoğan’ı takip etti

Posted by

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ABD ziyaretinde Rus başkan Putin’i gaye alan kelamları Rusya’da sert karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bahisle ilgili açıklama gelirken, Yunan basını, Rusya’nın bu çıkışının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarının akabinde geldiğine dikkat çekti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Rusya’da rahatsızlıkla karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Miçotakis’i son ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar nedeniyle kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Yunanistan’ın Rusya aykırısı tavrının “ABD ve NATO tarafından empoze edilenlere inancın bir göstergesi” olarak yorumlarken, “Atina, Rus aksisi cepheye birinci katılanlardan biri olmaya çalışıyor” dedi.

Miçotakis, ABD ziyaretinde, “Putin başaramayacak… Başarmamalı… Yalnızca Ukrayna ismine değil, birebir vakitte tüm otoriter başkanlara, milletlerarası hukuku ihlal eden tarihî revizyonizme ve açık saldırganlık hareketlerine müsamaha gösterilmeyeceğine dair bir ileti göndermek için bu yaşanmamalı” demişti. Miçotakis ayrıyeten, “Biz katiyetle taraf olduk. Putin’in saldırganlığına karşı Ukrayna’nın yanındayız” tabirlerinde bulunmuştu. Miçotakis, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın egemenliğini savunmayacağımı düşünüyorsa, yanılıyor.” cevabını vermişti.

‘NAZİLERLE KIYASLAMASI İNANILMAZ’

Zaharova ayrıyeten Miçotakis’in ABD’deki konuşmasında Mariupol’deki savaşçıların kentlerini 1826’da Missolonghi’nin savaşçıları üzere savunduklarını ve özgürlük kaybı yerine mevti tercih ettiklerini söylediği kısmı da eleştirdi, Zaharova, “1825’ten 1826’ya kadar Missolonghi’yi savunan kahramanların Azak Nazileriyle kıyaslanması inanılmaz” dedi.

Yunan dışişleri kaynakları ise AMNA haber ajansına yaptığı açıklamada, Zaharova’nın kelamlarına reaksiyon gösterdi. İsmi açıklanmayan kaynaklar, “Maalesef bu açıklamalar ikili alakalarda tansiyona neden oluyor. Yunanistan’ın hiçbir sorumluluğu bulunmayan bir tansiyon.” dedi.

Yunan basını, Rusya’nın açıklamalarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı’nın Washington ziyaretinden sonra kendisi için “artık var olmadığını” açıklamasının akabinde geldi. Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” çıkışını hatırlatan Yunan basını, Rusya’nın açıklamalarının da benzeri bir tarihe denk gelmesine vurgu yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.