Uzman uyardı: Ev kiraları artış oranı yüzde 25’i geçemez

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrasında, depremden etkilenen 11 ildeki yurttaşların farklı şehirlere yönelmesi kiralık evlere olan talebi artırdı. Birçok şehirde kira fiyatı artarken, özellikle kiracılar ev sahipleri tarafından yapılacak fahiş kira artışlarına karşı tedirgin olmaya başladı.

Şubat ayı TÜFE oranlarının açıklanmasının ardından konut kiraları artış yüzde 25’i geçemeyecek. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp, şöyle konuştu:

“Deprem sonrasında karşılaştığımız ve duyduğumuz kira artışları bizleri de rahatsız ediyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklamada, kira artışlarının 1 Temmuz 2023 yılına kadar yüzde 25’i geçemeyeceği belirtilmişti. Özellikle kiracıların böyle bir haklarının olduğunu belirtmek isterim. Bunun haricinde yüksek kira artışı talebinde bulunan ev sahiplerine karşı şikayetçi olabilirler. Yaşanan depremlerden sonra vatandaşlarımızın çoğu batı illerine geldi. Burada yeniden bir düzen kurmak isteyen ailelerimiz yüksek kiralarla karşılaştı. Yetkililer bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir