Türkiye’den Sri Lanka açıklaması: Kaygı duyuyoruz

Posted by

Dışişleri Bakanlığı, Sri Lanka’da patlak veren olaylar hakkında açıklama yaptı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada; “Sri Lanka’da yaşanan gelişmelerden ve devam eden protesto şovlarında artan şiddet olaylarından telaş duyuyoruz. Ülkenin karşı karşıya bulunduğu önemli siyasi ve ekonomik meselelerin tahlilinin toplumsal uzlaşıdan geçtiğine inanıyoruz. Bu süreçte tüm taraflara itidalli davranmaları ve şiddetten kaçınmaları davetinde bulunuyoruz” denildi.

EKONOMİK KRİZ HALKI SOKAĞA DÖKTÜ

Ekonomik kriz nedeniyle hayat koşullarının ağırlaştığı Sri Lanka’da, başşehir Kolombo da dahil ülkenin büyük kısmında geniş çaplı hükümet tersi protesto düzenlenmeye başlanmıştı. Haftalardır devam eden şovlar bugün diğer bir boyuta taşındı. Güvenlik güçleriyle karşı karşıya kalan aksiyoncular; devlet başkanlığı yerleşkesine girdi.SRİ LANKA’DA NELER OLUYOR?

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.