Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında “kırmızı hat” kuruldu

Posted by

Gıda yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkamaması nedeniyle, dünya genelinde hububat krizi yaşanıyor. Liman etrafına döşenen mayınlar ve çatışmalar, sorunun tahlilini daha da zorlaştırıyor.

Milli Savunma Bakanlığı harekete geçti.

TELEFON DİPLOMASİSİ YAŞANDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus ve Ukraynalı mevkidaşları ortasındaki telefon görüşmelerinin sonuncusu geçen hafta yapıldı.

Hulusi Akar evvel Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile akabinde Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüştü.

Bakan Akar muhataplarına, insani durum daha da kötüleşmeden bir an evvel ateşkesin sağlanmasına verilen kıymeti tabir etti.

ÇÖZÜME YÖNELİK YENİ BİR ADIM ATILDI

Görüşmelerin öteki gündem unsurunu ise Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesi oluşturdu. Kelam konusu durumun farklı coğrafyalardaki ülkelere olumsuz tesiri lisana getirilirken, sorunun tahliline yönelik yeni bir adım atıldı.

Hulusi Akar’ın öncülüğünde, mevzuyu daha yakından ele almak ve sonuca ulaştırmak üzere savunma bakanlıklarından birer çalışanın misyon yapacağı “kırmızı hat” oluşturuldu.

General rütbesinde olduğu öğrenilen vazifeliler, sorunun tahlili için Türkiye ile direkt bağlantı kuruyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, tahıl krizinin bir an evvel sonlandırılmasını istediklerini belirterek, “Hem Rusya hem Ukrayna ile ağır görüşme trafiğimiz var. İki tarafın birtakım çekinceleri var. Biz de ortadaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu hususta umutluyuz” tabirlerini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.