“Timur bu dünyadan kırgın ayrıldı”

2020’de kaybettiğimiz müzisyen Timur Selçuk’un eşi Handan Selçuk ve kızı Mercan Selçuk, ustanın 50’nci müzik yılında hatırlanmamasına çok kırıldığını söyledi. Handan Selçuk, “Meslek birlikleri bile unuttu. Tek beklediği hatırlanmaktı. Çok öğrenci yetiştirdi.

Özel günlerde, bayramlarda aranınca mutlu olurdu” diye konuştu. Eşinin namaz kıldığını açıkladığı için eleştirildiğini belirten Handan Selçuk, şöyle devam etti: “Timur çok inançlıydı. ‘Benim için iki Mustafa var. Biri Hz. Muhammed (S.A.V), biri Mustafa Kemal Atatürk’ derdi. Gençlere de tavsiyede bulunurdu iki Mustafa’yı iyi anlayın diye… Sözüm ona aydınlar onu anlamadan yargıda bulundu”

“KIRGINLIKLARI VARDI”

Sanatçının eşi Handan Selçuk, “Müzik yaşamının 50. yılında kırılmıştı. Hatırlanmadığı için çok üzülmüştü. Meslek birlikleri bile unuttu. Tek beklediği hatırlanmaktı. Çok öğrenci yetiştirdi. Bayramda, özel günlerde aranınca mutlu olurdu. Timur ilkeli, disiplinli bir insandı. Bu bazı kesimler tarafından sevimsiz bulunuyordu. Timur’u hâlâ daha anlamayanlar var. “Benim için iki Mustafa var. Biri Hz. Muhammed (S.A.V), biri Mustafa Kemal Atatürk” sözlerinden dolayı kendini aydın, entelektüel olarak görenler uzun süre tepki gösterdi. “Timur’a neden böyle söyledin? Neden namaz kıldığını açıkladın?” diyenler vardı. Timur’u anlamadan yargıda bulundu bunu söyleyen sözüm ona aydınlar…

Timur neyi doğru biliyorsa, onu cesurca açıklardı. Peygamberimizin de, Atatürk’ün de kimsenin tekelinde olmadığını açıkça dile getiriyordu. Ama anlamamakta direndiler.

Kendilerini aydın olarak tanımlıyor ama ne Kur’an’ı ne Nutuk’u anlamadan Timur’u eleştiriyorlar. Bunlara Timur tokat gibi cevap vermişti. Ben de aynı tavırda cevap veriyorum. Sosyalist kimliğini açıkça söylüyordu Timur. Sosyalist çevrelerden ‘Keşke söylemeseydi namaz kıldığını, çok şey kaybetti’ diyorlardı. Timur bu sözlerini anlamadan eleştirenlere de kırılmıştı. Çok inançlı biriydi. Bunu da saklamadı. Gençlere tavsiyede bulunuyordu; iki Mustafa’yı da iyi anlayın diye…” ifadelerini kullandı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir