Tesla, tekrar ırkçılık tezleriyle gündemde

Posted by

Bir küme Tesla çalışanı, şirkette ırkçılığın hakim olduğunu ve idarenin bu duruma karşı gelmek için rastgele bir şey yapmadığını tez ederek şirkete dava açıyor.

15 Tesla çalışanı, şirketi California fabrikasında ırk ayrımcılığını önlemediği savıyla dava ediyor. Geçen hafta bir Kaliforniya mahkemesinde açılan davada, çalışanlar iş yerinde ırkçı hakaretlere, aşağılayıcı yorumlara ve ırkçı motivasyonlu tacize maruz kaldıklarını sav ettiler.

Çalışanlar, sık sık ırkçı yahut ayrımcı tabirlerin kullanıldığını tez ediyor. Ayrıyeten Tesla fabrikasında tuvalet duvarlarına, banklara ve dolaplara ırkçı grafitiler bırakıldığı da tez edildi.

Davada idarenin de hususla ilgili şikayetleri ve ihbarları dikkate almadığı ve ayrımcılıkla ilgili şikayette bulunan çalışanlara misillemede bulunduğu belirtildi.

ŞİKAYET EDİNCE İDARENİN GAYESİ HALİNE GELDİ

Eski bir Tesla çalışanı olan Jasmin Wilson, iş arkadaşları ve yöneticileri tarafından cinsel ve ırksal tacize uğradığını argüman ediyor. Yöneticilerinin, ayrımcılığa son vermek için hiçbir şey yapmadığı ve bunun yerine misilleme yaparak kendisini amaç alan siyasetler oluşturduğunu söylüyor.

Yine Tesla’da çalışan Nathaniel Aziel Gonsalves de Tesla’da daima olarak ırk ayrımcılığını bildirdiği için misilleme olarak dokuz yıl sonunda ansızın kovulduğunu sav ediyor.

Tesla, daha evvel ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle davalara bahis olmuştu. Hatta geçen yıl, siyahi bir asansör operatörü Tesla’yı ırk ayrımcılığını önlemek için gereğince tedbir almamakla suçlayan davasını kazandı ve kendisine 15 milyon dolarlık tazminat ödendi.

TESLA, TEZLERİ REDDETTİ

Şubat ayında, Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Konut Departmanı, Tesla’ya şirketin Fremont fabrikasının siyahi çalışanların ırksal hakaretlere maruz kaldığını ve ayrımcılığa uğradığını sav eden bir dava açtı. Araba üreticisi ayrıyeten ABD Eşit İstihdam Fırsatı Kurulu tarafından da soruşturma altında.

Tesla, blogunda yaptığı bir yayında ayrımcılık savlarını reddetti ve şirketin her türlü ayrımcılığa ve tacize şiddetle karşı çıktığını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.