Tekirdağ’da kiraz şenliği başladı, kentte adım atacak yer kalmadı

Posted by

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi, Milletlerarası Kiraz Şenliği sebebiyle tarihinin en kalabalık periyotlarını yaşadı.

Festival nedeniyle kentte adım atılacak yer kalmazken, nüfusu 209 bin 998 olan ilçe yaklaşık 2 buçuk milyona katlandı ve 4 gün boyunca şenlik alanında 1.000 polis misyon aldı.

İHA’nnı haberine nazaran, pandemi sebebiyle 2 yıldır orta verilen 56’ıncı Memleketler arası Kiraz Şenliği için Süleymanpaşa Belediyesi aylar öncesinde yerli ve yabancı konuklar için geniş çaplı hazırlıklar yapmıştı.

Süleymanpaşa’ya büyük akın

Festivalin start almasıyla Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Polonya ve İstanbul başta olmak üzere birçok etraf vilayetten Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’ya büyük akın yaşandı.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından görkemli bir açılışla start alan 56’inci Kiraz Festivali’ne hafta sonu günübirlik tatilcilerin de gelmesiyle kentin 209 bin 998 kişilik nüfusu milyonlara katlandı.

Şehrin nüfus yapısı değişti

Kiraz Şenliği, salgınında sona ermesiyle eski canlılığına kavuşarak vatandaşlara dolu dolu eğlenceli anlar yaşattı. Şenliğin birinci gününde Hakan Altun, ikinci gününde Ziynet Sali, üçüncü gününde Murat Boz, şenliğin son gecesinde ise Müzikçi Derya Uluğ konser verdi. Alana akın akın gelen vatandaşların oluşturduğu ağır kalabalıklar akıllara “İğne atsan yere düşmez” tabirini getirdi. Ağır kalabalıklar nedeniyle kıyı dolgu alanda adeta adım atılacak yer kalmadı.

1.000 polis vazife aldı

Yoğun kalabalıklar sebebiyle vakit zaman trafikte de aksamalar meydana gelirken, Tekirdağ Vilayet Emniyet Müdürlüğü grupları bir an olsun güvenliği elden bırakmayarak şenlik alanında 4 gün boyunca yaklaşık 1.000 polis görevlendirdi.

Sahil alanına gelen vatandaşlar ve yabancı turistler gündüz saatlerinde hem organize edilen etkinliklere katıldı hem de heyeti stantlarda alışverişlerini yaptı.

Ayrıca yabancı turistler için 4 lisanda rehber vatandaşlar görevlendirildi.

Dört gün evvel kortej ile başlayan şenlik; SOLOTÜRK şovları, yağlı güreşler, yelken yarışları, yüzme yarışları havai fişek ve lazer şovları, en uygun kiraz yarışı, konserler üzere birçok aktifliğe konut sahipliği yaptı.

Beş günde 2,5 milyon ziyaretçi

Süleymanpaşa Belediye Lideri Cüneyt Yüksel yaptığı açıklamada, “Çok şükür kazasız belasız 4 günlük büyük bir şenlik programı düzenlemiş olduk. Dün akşam prestiji ile şenliğin birinci etabı bitti. Bu 4 gün içerisinde 2 milyonu aşkın konuk ağırladık kentimizde, çok değerli bir çalışmaydı, büyük bir tertipti bu manada. 14 Temmuz’a kadar da devam edecek şenlikler. Süleymanpaşa indirim günleri devam edecek.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.