Tahran’dan Ankara’ya Suriye operasyonu dayanağı: Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir

Posted by

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik muhtemel askerî harekâtına ait tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonun işaretini dün de yineledi. Daha evvel açıklama yapan ABD ve Rusya, harekata karşı olduklarını söylemişti.

İran’ın hali ise merak konusuydu. Ankara’da resmi temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Türkiye’nin hudut güvenliği ve operasyon hazırlığı açıklamalarına ait “İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan öteki bir temennimiz yoktur” dedi.

Abdullahiyan, Ankara ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Sonrasında Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliye’de kabul edildi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ İRAN’IN GÜVENLİĞİ DEMEKTİR”

İran ile Türkiye hududunda yaşayan yurttaşlar açısından bölgedeki meseleleri çözmek üzere iki ülke ortasında komite kurulacağını ve böylelikle ortak tahliller geliştirileceğini açıklayan Abdullahiyan, Türkiye’nin gündeme getirdiği Suriye’ye yönelik hudut operasyon hazırlığı ve terörizmle çaba başlıklarına ait sıcak bildiriler da verdi.

“İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan diğer bir temennimiz yoktur” diyen Abdullahiyan, şunları söyledi:

“Biz Türkiye’nin bu mevzudaki güvenlik kaygılarını çok düzgün bir şeklide anlıyoruz. Birebir vakitte özel bir operasyonu gündeme getirmesini de anlıyoruz. Bu hususta kıymetli meslektaşım Çavuşoğlu ile de ayrıntılı incelemelerde bulunduk, konuşmalar yaptık.

Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik tasaları bir an evvel ve kalıcı halde giderilmelidir.”

“ENERJİ İŞ BİRLİĞİNİ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ”

Bugün iki ülke ortasındaki ilgileri açısından ise uzun vadeli ve kapsamlı olması konusunda bir belgeyi Çavuşoğlu’na sunduğunu açıklayan Abdullahiyan “Güvenlik, siyasi, askeri, turizm, kültürel, tarihi ve bütün alanlarda iki ülkenin ilgi duyduğu alanlarda bağlantılarımızı derinleştirmeye karar verdik. Ayna vakitte KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısını ilerde yapacağız. Önümüzdeki devirde Yüksek Seviyeli İş Birliği Kurulu 7. toplantısını çok yakın devirde yapmayı kararlaştırdık” bilgisini verdi.

Enerji alanında iş birliğini geliştirmek istediklerini de belirten Abdullahiyan, İran’ın KEK Lideri ve Dışişleri Bakanlığı İktisat Müşaviri’nin yakın vakitte Ankara’ya ziyarette bulunacağını kelamlarına ekledi.

Abdullahiyan, ayrıyeten AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Tahran ziyareti kapsamında AB ve ABD taraflarından gerçekçi tavır beklentisini de lisana getirdi.

Ankara’nın geçtiğimiz haftaki ziyaretçileri ortasında İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in bulunması kelam konusuyken; İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın Filistin vurgusu yapması da dikkat çekti.

Abdullahiyan, “Türkiye, Kudüs davasından, Filistin davasından hiçbir vakit vazgeçmemiştir, vazgeçmeyecektir. Lakin Siyonistler ne vakit nereye gitmişlerse her vakit oraya güvensizliği götürmüşler, fitneyi götürmüşler” sözlerini kullandı.

“TERÖR HEPİMİZİN ORTAK DÜŞMANI”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye ile İran’ın terörle uğraş konusundaki iş birliğini vurgulayarak, “Güvenlik iş birliği üzere bu hususları da bugün gözden geçirdik. Somut beklentilerimizi de paylaştık. Bu bahiste birlikte çalışmaya devam etmemiz gerekiyor, zira terör hepimizin ortak düşmanı” dedi.

Terörle uğraş konusunda Türkiye ile İran ortasındaki iş birliği konusuna değinen Çavuşoğlu, “İki komşu olarak terörle gayret iş birliğimiz değerli. Çavuşoğlu, görüşmede Türkiye ile İran ortasındaki ikili ilgilerin yanı sıra Ukrayna’daki savaş, Irak ve Afganistan’daki durum, Suriye ve Yemen dahil bölgesel mevzuları da ele aldıklarını kaydetti.

AZERBAYCAN’LA ÜÇLÜ GÖRÜŞME

Suriye konusunda Astana formatındaki görüşmeleri önemsediklerini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye-İran-Azerbaycan üçlü sisteminin bulunduğunu, Dışişleri Bakanlığı seviyesindeki toplantıya konut sahipliği yapma sırasının İran’da olduğunu ve bu sene içinde üçlü görüşmeyi gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Türkiye ile İran’ın Sahra tozu tesiri yanı sıra etraf konusunda birlikte çalışması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu mevzuda iki ülke uzmanlarınca ortak çalışma yapılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu, Filistin ve Kudüs’ün ortak davaları olduğunu da söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.