Suudi Prens Türkiye’ye geliyor

Posted by

AFP, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 22 Haziran’da Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Türk yetkili, ziyaretin ayrıntılarının hafta sonunda duyurulacağını söyledi. Yetkilinin verdiği bilgilere göre, henüz teyit edilmemekle birlikte Ankara’da gerçekleşmesi beklenen ziyarette iki ülke arasında çok sayıda anlaşmanın imzalanmasının planlandığı belirtildi.

ERDOĞAN, SUUDİ ARABİSTAN’I ZİYARET ETMİŞTİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nisan ayı sonunda Kral Selman bin Abdülaziz El Suud’un davetiyle Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiş, bu ziyarette Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Ziyaretin ardından Suudi resmi haber ajansı SPA, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prens’in “Suudi-Türk ilişkilerini ve bu ilişkileri her alanda geliştirmenin yollarını değerlendirdiğini” yazmıştı.

Erdoğan da ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada “Ticaretimizin hızla toparlanması, gümrüklerdeki sıkıntıların giderilmesi, yatırımlarımızın teşviki, müteahhitlerimizin aynı şekilde üstlenebileceği yeni projeler, ikili açıdan ana konularımızı teşkil etti. Savunma sanayiine yönelik neler yapabileceğimizi de görüştük” demişti.

Arap Baharı’ndan bu yana kötü olan Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sonrasında gerginlik artmış, ancak 2020’den sonra iki ülke yeniden normalleşme sinyalleri vermişti.

Türkiye’nin Nisan ayı ortasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davayı Riyad’a devretmesinin ardından da Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti gerçekleşmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.