Suudi Arabistan’dan Mısır’a 30 milyar dolarlık yatırım

Posted by

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, Türkiye ziyareti öncesinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile bir ortaya geldi. Riyad, Mısır’a 30 milyar dolarlık yatırıma öncülük etme kelamı verdi. Suudi Maliye Bakanı Macid bin Abdullah El Kasabi, iki ülkenin 7,7 milyar dolar pahasında 14 yatırım mutabakatına imza attığını bildirdi. Değerli kısmı özel kesimi kapsayan mutabakatlar ortasında altyapı, yenilenebilir güçler ve ilaç endüstrisi alanlarında projelerin de bulunduğu bildirildi. Suudi Arabistan’dan güç santrali işletmecisi Acwapower şirketiyle Mısır’ın devlete bağlı elektrik işletmesi ortasında bir rüzgâr güç santrali kurulmasını içeren 1,5 milyar dolarlık mutabakat imzalandığı açıklandı.

Sisi’nin ofisinden yapılan açıklamada da iki önderin, ‘bölgedeki iki kıymetli güç ortasındaki bağlar ve ABD Lideri Joe Biden’ın önümüzdeki ay bölgeye düzenleyeceği ziyaret dahil bir dizi mevzuyu istişare ettiği’ kaydedildi. Biden, 13-16 Temmuz tarihlerindeki Ortadoğu gezisi kapsamında İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek, Suudi Arabistan’ın mesken sahipliği yapacağı Körfez İşbirliği Kurulu ülkeleri ile Mısır ve Irak önderlerinin hazır bulunacağı tepeye de katılacak.

Selman-Sisi görüşmesi sonrasında yapılan ortak açıklamada Suudi Arabistan’ın Mısır’a 30 milyar dolarlık yatırım için uğraşlara öncülük edeceği de belirtildi, lakin detay verilmedi. Mısır’dan Ürdün’e geçen Selman, burada Ürdün Hükümdarı II.Abdullah ile görüşmesinin akabinde Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir ortaya gelecek. (DW Türkçe)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.