Son Dakika: Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu enflasyon raporunu açıklıyor

Posted by

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, 2022’nin üçüncü enflasyon raporunu gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında açıklıyor.

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, “Küresel enflasyondaki güçlü seyir devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan enflasyon iddiaları son 25 yılın en üst düzeylerine ulaşmıştır” dedi.

Başkan Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksamalar global iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir. Enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceği kanısıyla alınan Para Siyaseti kararları finansal piyasalarda belirsizliğe ve iktisatta yavaşlama olasılığını güçlendirmektedir. 

Enerji fiyatlarındaki yüksek düzeyler ve oynaklık fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir. Emtia fiyatları bir ölçü geriledi, tedarik mühletleri kısalmaya başladı. Göstergeler, global enflasyondaki yüksek düzeylerin kalıcılığı konusundaki kaygıları güçlendirmektedir. 

Türkiye iktisadı üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecindedir. Cari dengemizdeki düzgünleşme eğilimi devam etmektedir. Türkiye iktisadı 2004 yılından bu yana birinci kere ve üst üste cari fazla vermiştir. 

Küresel emtia fiyatları olağanlaşma eğilimine girdiğinde, ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır, bu durum Türkiye iktisadı için tarafa bir periyodun başlangıcına, kısa vadeli finansman muhtaçlığının asgariye indiği ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir. Yatırım harcamaları sağlıklı ve sürdürülebilir olarak sağlıklı bir çerçevede devam etmektedir. 

Özellikle sanayi üretimi öncüsü olan makine teçizat yatırımları istikrarlı büyümeye işaret etmektedir. Makine-Teçhizat yatırımları 2022 yılının birinci çeyreği prestijiyle ulusal gelir içindeki hissesi yüzde 18 ile tarihî olarak en yüksek düzeyine ulaşmıştır. İkinci çeyrekte iç talep yataya yakın seyrederken, sanayi üretimi dış talebin de tesiriyle gücünü korumuştur. Sanayi üretiminde gözlenen artış imalat endüstrinin geneline yayıldı. Güçlü ekonomik büyüme kapasite kullanım oranlarına da yansımaktadır. Göstergeler ek kapasite işaret etmekte ve yatırım talebini desteklemektedir. Kapasite artışları son periyotta yatırım iştahı yüksek olan firmaların bulunduğu dallarda daha da bariz olarak ortaya çıkmaktadır. Eğilimin yatırım malı üreten ve ihracatçı kesimler başta olmak üzere güçlendiğini gözlüyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.