Sıhhat Bakanlığı’ndan sıhhatte şiddet davasında şaşırtan karar: İstifa edene takviye yok

Posted by

Artvin Devlet Hastanesi’nde vazife yapan evvelki devir Türk Tabipleri Birliği (TTB) Rize-Artvin Tabip Odası İdare Şurası üyesi Dr. Uğur Çıkrıkçılı’nın 2 Şubat 2022’de muayene odasına zorla giren hasta tarafından bıçaklı taarruza uğramasına yönelik açılan davanın duruşması Artvin Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada katılan sıfatıyla yer alan Artvin Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, Dr. Uğur Çıkrıkçılı’nın kamu vazifesinin sona ermesi gerekçesiyle davadan çekildi.

Mahkeme heyetinde yaşanan değişiklik ile evvelki celsede Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği’nin duruşmaya katılma taleplerinin kabulü kararını kaldırdı. Mahkeme, sanık hakkındaki isimli denetim kararı da kaldırıldı.

Mahkeme kararının akabinde Uğur Çıkrıkçılı, Twitter hesabından paylaşımlar yaparak, Sıhhat Bakanlığı’nın aldığı kararı eleştirdi.

Çıkrıkçılı Twitter hesabından şu paylaşımları yaptı:

“Sayın @drfahrettinkoca, bugün Artvin Adliyesi’nde görülen, uğramış olduğum “Sağlıkta Şiddet” nedeniyle açmış olduğumuz davadan Sıhhat Bakanlığı olarak çekilmiş olduğunuzu öğrendim. Münasebet olarak da artık kamu çalışanı olmadığım belirtilmiş. Şunu unutmayınız Sayın @drfahrettinkoca, ferdî avukatım davayı takip edecek ancak burada sizin doktorunuza ve kamu çalışanına ve sisteme karşı bir taarruz olmuştu. Bu ferdî bir dava değil kurumunuza ve işleyişe karşı bir atak niteliği de taşımaktadır. Bu nedenle isimlerden azade bir biçimde davaya tekrar müdahil olmanız gerektiği kanaatindeyim. Maddi kaidelerin uygunlaştırılması kadar çalışanına daha çok sahip çıkan ve hakkını arayan bir kurum sıfatına sahip olmak da değerlidir. Adaletin tecellisi çalışanlarınıza da inanç verecek emin olun ki. Bilginize @drfahrettinkoca @saglikbakanligi Artvin Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Hukuk Bürosu’nda çalışan avukatınız aslında birinci duruşmaya katılamamıştı ve ikinci duruşmaya da bu dilekçeyi sundu. Tekrar etmekte yarar görüyorum bunu sayın @drfahrettinkoca, bu taarruz bakanlığınız çalışanına karşı işlendi.”

Sayın @drfahrettinkoca , bugün Artvin Adliyesi’nde görülen, uğramış olduğum “Sağlıkta Şiddet” nedeniyle açmış olduğumuz davadan Sıhhat Bakanlığı olarak çekilmiş olduğunuzu öğrendim. Münasebet olarak da artık kamu çalışanı olmadığım belirtilmiş. Şunu unutmayınız.”

Davanın karar duruşması 4 Ekim’de görülecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.