Ruanda Devlet Lideri Kageme’den Avrupa’ya pahalar dersi

Posted by

Ruanda Devlet Lideri Kagame, Ruanda’nın başşehri Kigali’de düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu Hükümet Liderleri Toplantısının (CHOGM) kapanışında konuştu.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kagame, ülkesinde insan haklarının hiçe sayıldığı istikametindeki argümanlara yanıt verdi.

Kagame, “Avrupalılar her vakit bedellerin yüzü olduğunu ve dünyanın geri kalanının onları takip etmesi gerektiğini düşünüyor. Bu büyük bir yanılgı. Yalnızca Avrupa’nın değil Afrika’nın da bedelleri var. Burada, Ruanda’da ve Afrika’da da kıymetlerimiz var.” dedi.

Kagame, her ulusun kendine ilişkin bedelleri olduğuna işaret ederek, Avrupa’nın Ruanda’da soykırımın bir modülü olduğunu da anımsattı.

YENİ PERİYOT LİDERİ RUANDA

CHOGM’nin 26. Periyot toplantısının yapıldığı Ruanda’da Kagame, periyot başkanlığını İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan devraldı.

Kagame, İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin, birlikte büyümelerini ve bloğun sunduğu fırsatlardan yararlanmalarını sağlamaya kararlı olduğu söyledi.

Topluluğa 2009 yılında katılan Ruanda’nın akabinde bu yıl Togo ve Gabon da üyeliğe kabul edildi. Topluluğun üye sayısı 56’ya yükseldi. İngiltere ile tarihi bağı bulunmayan Gabon ve Togo’nun topluluğa üye olması, İngiliz Milletler Topluluğu’nun yeni devirde daha kapsamlı bir rol üstleneceği biçiminde yorumlandı.

İngiliz Milletler Topluluğu’nun Afrika, Asya, Amerika, Avrupa ve Pasifik’ten üyeleri bulunuyor. Topluluğun toplam nüfusu ise 2,6 milyar.

Genel sekreterlik vazifesini yürüten Patricia Scotland tekrar genel sekreterliğe seçildi.

 PRENS CHARLES’TAN KÖLELİK AÇIKLAMASI

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i temsilen, CHOGM’ye katılan Veliaht Prens Charles, toplantının açılışında yaptığı konuşmada kölelik konusuna değinmiş, köleliğin verdiği acı ve bunun kalıcı tesiriyle ilgili “kişisel üzüntüsünü” lisana getirmişti.

Tahtın varisi Galler Prensi Charles, İngiliz Milletler Topluluğu başkanlarını, köle ticaretinin dehşetini ve sömürge geçmişinin başka sıkıntı taraflarını resmen tanımaya davet etmişti.

Ortak geleceğin gücünü açığa çıkarmak için geçmişi şekillendiren yanlışları da kabul etmenin gerektiğini söyleyen Prens Charles, bu yanlışların birçoklarının, farklı ve birtakım açılardan daha düşük pahalara sahip daha erken bir çağa ilişkin olduğunu vurgulamıştı.

 BİR SONRAKİ CHOGM 2024’TE SAMOA’DA YAPILACAK

İki gün boyunca önderler ortasında gerçekleştirilen üst seviye görüşmelerin yanı sıra iş dünyası ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı forumlar ve çeşitli oturumlar düzenlendi.

2 yılda bir yapılan CHOGM toplantısı Kovid-19 salgını sebebiyle 4 yılın akabinde birinci kez yüz yüze gerçekleştirildi.

Bir sonraki CHOGM, 2024’te Samoa’da yapılacak ve yeni bir genel sekreter seçilecek.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.