Polonya, Almanya’dan 1.3 trilyon dolar tazminat istiyor

Posted by

Tazminat tasarısı, Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisi ve muhalefetinin talebin ardında birleşmesi ile 418’e karşı 4 oyla kabul edildi.

PiS, 2015’te iktidara geldiğinden beri Almanya’dan tazminat talebinde bulundu ve 2019 kestirimi Nazi işgalinin görünen maliyetini 850 milyar dolar olarak gösterirken, parti tarafından yaptırılan ve bu ayın başlarında yayınlanan bir rapor fiyat etiketini 1.32 trilyon dolara çıkardı.

Raporun yayınlandığı tarihte, PiS önderi Jaroslaw Kaczynsk, kestirimin Almanya’nın ödeyebileceği “muhafazakar” bir iddia olduğunu ve Berlin’in ödemesinin “gerçek Polonya-Almanya uzlaşmasına” hizmet edeceğini söyledi.

Almanya, Polonya’nın komünist hükümeti ile Doğu Almanya ortasında imzalanan 1953 muahedesinde ve Doğu ve Batı Almanya ile SSCB, ABD, İngiltere ve Fransa ortasında 1990 yılında imzalanan bir mutabakatta tazminat hakkından feragat ettiğini savundu.

Polonya, 1953 mutabakatının Sovyetler Birliği’nin baskısı altında imzalandığını ve 1990 müzakerelerine katılmadığını söyledi.

Polonya doğumlu profesör ve Ottawa Üniversitesi’nde Holokost araştırmacısı Jan Grabowski, geçen hafta Times of Israel’e verdiği demeçte, tazminat raporunda Musevilerin Polonya vatandaşları tarafından öldürüldüğü birkaç sitenin de listelendiğini söyledi .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.