Pahalılıktan sıkıntı yanan emekliler: Artık tezgahlara bakıp bakıp doyuyoruz!

Posted by

Hayat pahalılığı, arka arda yapılan artırımlar karşısında vatandaşın alım gücü günden güne erirken, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde pazar alışverişine çıkan emekliler “Artık tezgahlara bakıp bakıp, koklayarak doyuyoruz” dedi. Pazarda CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e sıkıntı yanan üreticiler ise, “Artık o denli sıkıntı durumdayız ki konutun yolunu bulamıyoruz. Pazarda kazandıklarımız yeme, veterinere gidiyor” halinde reaksiyonlarını lisana getirdi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde kurulan halk pazarında alışverişe çıkan vatandaşlar ile pazarcı esnafını dinledi.

“TEZGAHLARA BAKIP BAKIP DOYUYORUZ!”

Çakırözer’e CHP Sivrihisar İlçe Lideri Tahsin Turhan ve partililer de eşlik etti. Çakırözer ve beraberindeki heyet ilçedeki kahvehanelerde de vatandaşları dinledi. Çakırözer’in pazarda dinlediği emekli, pahalılıktan keder yanarken “Pazar çantam bomboş. Artık tezgahlara bakıp bakıp doyuyoruz! Koklayarak doyuyoruz. Vatandaş ne yiyecek?” dedi.

“BİR PAKET ÇAY 80 LİRA! EMEKLİYİ DÜŞÜNEN YOK!”

Diğer bir emekli ise, “Emekli büsbütün aç! 1 liralık şey 20 lira oldu, 5 liralık şey 40, 50 lira oldu. 40 liralık çay bir günde 80 lira olur mu? Oluyor… Emekli aç! Bu kadar olmaz ki. Emekliyi hiç düşünen yok” siteminde bulundu.

“ALAN DA MUTLU DEĞİL SATAN DA”

Çakırözer’in dinlediği pazarcı esnafı, “Alan da şad değil, satan da şad değil. Bir pijamayı geçen sene 7,5 liraya alıp 10 liraya satıyordum. 2,5 lira yararım vardı. Bu yıl 20 liraya alıp 25 liraya satıyorum hiçbir yararım yok. Ben de şad değilim, alan da şad değil. Olayın herkes farkında ancak tahlil yok” dedi.

“ÇİFTÇİ BİTTİ, ÇİFTÇİ YANDI!”

Pazarda zerzevat fidesi satan Çaltı Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri, çiftçi İbrahim Semerci ise yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Ben daha evvel bu pazara gelebilmek için 300 lira mazot yakıyordum, artık bin lira yakıyorum. Zerzevat fidelerini koyduğum kasayı geçen yıl 3 liraya alıyordum, artık 10 lira. Geçen yıl 100 liraya yevmiyeci çalıştırıyordum, artık 250 lira! Yemeği ile birlikte bir çalışanın maliyeti en az 300 lirayı buluyor. Geçen yıl adedini 30 kuruşa, 50 kuruşa sattığım domates fidesinin fiyatı artık 2,5 lira. Artık çiftçi bitti, çiftçi yandı. Bugün pazarı getirdiklerim Ocak ayının 20’sinde diktiğim eserler. Ocak ayından beri uğraşıyorum çoluğun çocuğun rızkını çıkarabilmek için. Çıkaracağım çıkarabilirsem. Geçen yıl litresini 7 liraya aldığım mazot artık 21,5 lira. Bu türlü bir şey yok!”

“KAZANDIKLARIMIZI VETERİNERE, YEMCİYE VERİYORUZ”

Pazarda süt, yoğurt, kaymak üzere süt eserleri satan bir üretici de Çakırözer’e artan maliyetlerden kaygı yandı. Besici, “Geçen yıl yarım kilosunu 20 liraya sattığım kaymağın kilosunu bu yıl 40 lira. Marketlerde daha kıymetli. Çiftçiler, besiciler olarak o kadar güç durumdayız ki. Hayat kuralları o kadar güç ki. Artık pazardan sonra meskenin yolunu göremiyoruz. Zira pazardan kazandıklarımızı veterinere, yemciye veriyoruz, borçlarımızı kapatmaya çalışıyoruz” biçiminde reaksiyonunu söz etti.

“BİR ÇUVAL UN 500 LİRA OLMUŞ”

Pazarda ekmek satan bir bayan ise, “Bir çuval un 500 lira olmuş. Ekmekleri pişirmek için yaktığım yakacağı geçen yıl 5 liraya alıyordum artık 25 lira. 1 simit 4 lira ben burada 4 ekmeği, 3 ekmeği 15 liradan satıyorum. Haşhaşlılar daha kıymetli. Zira daha evvel 20 liraya aldığım haşhaş artık 50 lira. Buradan kazandıklarımla torunumu okutuyorum” dedi.

“ZAMLARIN TEK SORUMLUSU SARAY İKTİDARIDIR”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, ziyaretlerinde yaptığı değerlendirmelerinde, “Bu pahalılığın, bu artırımların tek sorumlusu ülkeyi yönetemeyen bu maharetsiz Saray iktidarıdır. Artık bu makûs idareden kurtulmak için, ülkenin yararı için vatandaşın önüne bir an evvel seçim sandığı getirilmelidir” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.