Nuray Mert: ‘İktidar etraflarına yakınlık’ imalarına sessiz kalamazdım

Posted by

Müellif Nuray Mert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında gazeteci Serdar Akinan’ın ‘boğazını sıktığından kendisinin de haberdar olduğu’ argümanlarına reaksiyon gösterdi.

Akinan, “Hayatımın Haberi” başlıklı kitabında, 6 Ocak 2005 tarihinde, o vakit Başbakan olan Erdoğan’ın, bir dış seyahat esnasında, bir orta kendisini köşeye çekip, ‘tarizde bulunduğunu ve boğazını sıktığını” yazdı. Akinan mevzuyu, Nuray Mert’e anlattığını ve Mert’in de Yeni Şafak gazetesi müellifleri Akif Beki ve Mustafa Karaalioğlu ile görüşmesini tavsiye ettiğini ileri sürdü.

Mert bu tezlere reaksiyon gösterirken Independent Türkçe’de yayınlanan “Sessiz kalamazdım” başlıklı yazısında şu görüşlere yer verdi:

“Serdar’a hangi periyotta ne tavsiye ettiğimi sahiden hatırlamıyorum, fakat ‘Başbakan’ın boğazını sıkmış olduğunu’ duyduğumda, bunu sıradan bir olay üzere görüp, aracılık edecek, ‘sen en uygunu bu arkadaşlarla konuş’ diyecek tıynette biri olmadığımı söylemeyi zul sayarım. (…) Fakat asıl değerlisi, Yeni Şafak ve AK Parti’ye mensup pek çok arkadaşım olmasına karşın hiçbir devir, bu etraf ile siyasi fikir birliği içinde olmamış olduğumdur. (…) Hal bu türlü iken, ima üzerinden de olsa, ismimin ‘iktidar etrafına yakınlık’, ‘arabuluculuk’ çerçevesinde zikredilmiş olması sessiz kalabileceğim bir mevzu değildir.” (HABER MERREZİ)

(YAZININ TAMAMI)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.