NASA, Mars keşif aracı InSight’a veda ediyor

Posted by

NASA‘nın 2018 yılında Kızıl Gezegen’e gönderdiği keşif aracı InSight, azalan güç kaynağı nedeniyle bilim operasyonlarına birkaç ay içerisinde son verecek.

Güneş panellerini kaplayan Mars tozu, güç ölçüsünü Mars günü başına kabaca 500 watt-saat’e düşürdü.

InSight 2018 yılının Kasım ayında indiğinde, güneş panelleri her bir gün için yaklaşık 5 bin watt-saat güç üretti.

InSight’ın proje müdür yardımcısı Kathya Zamora Garcia brifingde yaptığı açıklamada, “Takvim yılının sonunda, tüm InSight operasyonlarını sonuçlandırmak zorunda olduğumuzu tgösteriyor. Kapatmak istediğimiz için değil, lakin ne yazık ki elimizde yok. onu çalıştıracak güç yok” dedi.

Fakat vazife sonunda, InSight’ın vazife mühleti, başlangıçta iddia edilenden neredeyse iki kat daha uzun sürecek.

Keşif aracının 2 Dünya yılı vazifede kalması beklenirken, 4 Dünya yılına ulaşmış oldu.

MARS’TAKİ EN BÜYÜK SARSINTISI KAYDETTİ

Arazi aracı şimdiye kadarki en büyük Mars sarsıntısını ve diğer bir dünyada şimdiye kadar tespit edilen en büyük sarsıntısı tespit etti.

InSight, Kasım 2018’de Mars’a ulaşmasından bu yana 1313’ten fazla sarsıntı tespit etti.

NASA’nın Gezegen Bilimleri Kısmı yöneticisi Lori Glaze, “InSight, kayalık gezegenlerin iç yerlerine ait anlayışımızı değiştirdi ve gelecekteki misyonlar için yer hazırladı. Mars’ın iç yapısı hakkında öğrendiklerimizi Dünya’ya, Ay’a , Venüs’e ve hatta başka güneş sistemlerindeki kayalık gezegenlere uygulayabiliriz” dedi.

InSight uzay aracı, 5 Mayıs’ta Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden, Atlas V roketiyle uzaya fırlatılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.