Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı: ‘Önce Kılıçdaroğlu ikna olacak’

Posted by

CHP, DÜZGÜN Parti, SAADET, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa’nın “Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusu seçim takvimi ilan edilmeden karşılık bulmayacak üzere görünüyor.

Son periyot aday olarak ibre CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na dönerken adaylık kararının nasıl alınacağı da merak konusu.

Yapılan açıklamalara bakılırsa “Altılı Masa” bileşenlerinden Kılıçdaroğlu ismine şerh yok, lakin “Kazanabilir mi?” telaşı devam ediyor. Bu kaygıyı CHP içinde de taşıyanlar az değil.

YÜKSELİŞ TRENDİNDE

Gazete Duvar’da yer alan habere nazaran, CHP kulislerine nazaran geçen yıl anketlere dahi giremeyen Kılıçdaroğlu geçen bir yılda daima yükselen bir trend içinde. Son periyot kimi anketlerde de Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı geçtiğine işaret ediliyor. Bu anketler cumhurbaşkanı adayına karar verecek Altılı Masa için değerli. Lakin aday gündemi ile toplanacak Altılı Masa öncesi Kılıçdaroğlu’nun ayrıyeten özel bir anket yaptıracağı konuşuluyor.

Buna nazaran CHP başkanı, ekim-kasım aylarında en az iki şirketle anlaşarak ülke genelinde 81 ili kapsayan, en küçük vilayette dahi bin 500 örneklem olmak üzere toplamda 200 bin örneklemi içeren kapsamlı bir anket yaptıracak. CHP’li kurmaylar, “Kılıçdaroğlu kapsamlı büyük anketler yaptırıp kazanacağına evvel kendisi ikna olacaktır. Kazanacağına ikna olduğunda adaylığı ile ilgili partide en ufak eza yaşanmaz. Altılı Masa da son kararı verecektir” değerlendirmesi yapıyor.

CHP-İYİ PARTİ ORTASINDA BORÇ ALACAK KALMADI

Altılı Masa temsilcileri aday belirleme sürecinde masanın itici iki gücü olan CHP ve DÜZGÜN Parti genel liderlerinin muahedesinin değerine dikkat çekiyor.

Burada son devir adaylıkta ismi öne çıkan CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Akşener’in “hayır” diyemeyeceği ileri sürülüyor. Bu görüşü savunanlar bilhassa Kılıçdaroğlu’nun UYGUN Parti’nin seçime girememe tehlikesi ortaya çıktığında CHP’li 15 milletvekilinin DÜZGÜN Parti’ye geçiş sürecini hatırlatıyor. YETERLİ Parti ise hususa farklı bakıyor. 2019 lokal seçimlerinde CHP ve DÜZGÜN Parti’nin iş birliği ile çok sayıda büyükşehir ve vilayet belediyesinin CHP tarafından kazanıldığını, UYGUN Parti’nin ise yalnızca 18 belediye aldığını kaydeden partililer “Borç-alacak kalmadı” diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.