Meskenini satıp roketler için fünye üretti

Posted by

Savunma sanayii atılımında profesyonel firma ve mühendislerin yanı sıra ustalar da rol oynuyor. 55 yıllık torna ustası Bülent Aşıkoğlu, roket ve mühimmatlar için fünye üretti. Bunun için meskenini satan Aşıkoğlu, 9 ayda amacına ulaştı. Aşıkoğlu, 25 milimetre uzunluğundaki ateşleyicinin ABD’de fiyatının bin dolar olduğuna dikkat çekti. OSTİM’de bulunan 200 metrekarelik atölyesinde kelam konusu çalışmasını Yeni Şafak’a anlatan Aşıkoğlu, 25 milimetre uzunluğunda ve iki modülden üretilen ateşleyicinin seri imalatı için özel tezgah da ürettiğini söyledi.

ROKETLER ONSUZ DEMİR YIĞINI

Aşıkoğlu, “İçerisine mercimek büyüklüğünde ateşleyici konuluyor. F-16 pilotu düğmeye bastığı an mercimek tanesi büyüklüğündeki ateşleyici alev alıyor ve ana ateşleyiciyi harekete geçirerek ön kısmındaki tırtıklı kısım açılarak roketi ateşliyor. Ateşleyici olmadığı takdirde roketler demir yığınına dönüşür. Rusya’nın Ukrayna’ya attığı roketler üzere toprağa saplanıp kalır” halinde konuştu.

MİLLİ BİR GÖREV

Yüzde 70 bakır ve yüzde 30 çinko alaşımlı ateşleyicinin Roketsan ve MKE için 1.600 adet üretildiğini ve testlerden geçtiğini belirten Aşıkoğlu, “Yeni bir teknoloji ile ürettiğim için patlamayan bomba kalmayacak. Hava Kuvvetleri bu parçayı yılda 30 bin adet kullanıyor. Bunu üretebilmek ulusal bir görev” dedi.

Couger helikopterine eğriltek parçası

Bülent Aşıkoğlu, torna atölyesinde TAİ’de bakım tamiratları yapılan Couger helikopterinde kullanılmak üzere, 1.100 adet motorların hava giriş kısmı için eğriltek de üretti. Aşıkoğlu’nun verdiği bilgiye nazaran eğriltek, motorların hava girişini kolaylaştırıyor. Aşıkoğlu’nun üretimlerinin ortasında gaz maskesi kapsülü de yer alıyor. Makine Kimya Sanayisi Kurumu (MKE) için üretilen kapsül 11 farklı pres kalıbında üretiliyordu. Aşıkoğlu bunu tek hidrolik kalıpta ve kalıp izi olmaksızın üretmeyi başardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.