Maymun çiçeğine yakalanan bayan konuştu: “Cinsel bir aktivitede bulunmadım”

Posted by

Son periyotta yeni bir salgın hastalık olarak insanları korkutmaya başlayan maymun çiçeğinin temas ve cinsel bağ yoluyla bulaştığı söyleniyordu. Artık virüse yakalanan Gürcistanlı bir bayan, “cinsel manada hiçbir şey yapmadığını” söyledi.

Gürcistan’da yaşayan Camille Seaton, kasiyer olarak çalışırken maymun çiçeğine yakalandığını düşünüyor.

Seaton, WSB-TV’ye nazaran, “Bu hastalığa yakalanmak için cinsel bir aktivitede bulunmadığımı bilmenizi istiyorum. Bu şey yayılıyor. Burada” dedi.

Kasiyer bayan, yüzünde “darbeler” gördüğünü ve birinci başta sivilce olduğunu düşündüğünü söyledi. Maymun çiçeği ekseriyetle bedende lezyonların çıkmasına neden oluyor.

Seaton, yüzünde gelişen lezyonların yanı sıra, maymun çiçeği ile bağlı öbür yaygın semptomlar olan yorgunluk, baş ağrısı ve titreme de yaşadı.

O vakit test yaptırmaya karar verdi. “Sonuçları bekledim ve olumluydu. Maymun çiçeği geçirdim” diyen Seaton artık güzelleşme basamağında.

HERKES HASTALIĞA YAKALANABİLİR

4 Ağustos itibariyle, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), dünya genelinde 7,102’si ABD’de olmak üzere 26.519 onaylanmış maymun çiçeği hadisesi bildirdi.

Maymun çiçeği olayları, gay topluluğu içinde ağırlaşmaya devam ediyor. Fakat uzmanlar, hadiselerin oraya özel olmadığını yinelemeye devam ediyor. Virüs, enfekte bir bireyle direkt, fizikî temas yoluyla yayılıyor, yani herkes ona yakalanabilir.

Bulaşıcı hastalık uzmanı ve Sheba Tıp Merkezi’ndeki Seyahat Tıbbı ve Tropikal Hastalıklar Merkezi Yöneticisi Profesör Eyal Leshem, Newsweek’e verdiği demeçte, maymun çiçeğinin acil durumuna karşın, uzmanların bu kademede kısıtlamalar ve maske zorunlulukları gerekeceğini düşünmediklerini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.