Mavi Vatan’ın korkusuz komandolarının eğitimi görüntülendi

Posted by

Sualtı Komando Küme Komutanlığı ismiyle 1963 yılında kurulan SAT Komutanlığı, teknolojik gelişmelere bağlı olarak silah, donanım ve teçhizatlarını her vakit en yüksek düzeyde kullanıyor.

SAT timleri, sahip oldukları yüksek misyon şuuru ve “Ben değil, biz” anlayışıyla her türlü zorluğun üstesinden çarçabuk gelebiliyor.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya birinci ayak basan birlik olan SAT timleri, bu tarihten sonra da Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kıymetli harekatlarında muvaffakiyetle vazife aldı.

1962 yılında açılan birinci SAT Özel İhtisas Kursu’ndan verilen mezunlar ile kurulan SAT Komutanlığı, yarım asırdır deniz komandosu yetiştiriyor.

52 haftalık ağır ruhsal ve fizikî eğitimden geçiyorlar

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çalışanından istekli ve istekli subay ve astsubaylar ortasından seçilen kursiyerler, 52 hafta süren çok ağır, ağır ruhsal ve fizikî eğitimlerden geçiyor.

SAT Özel İhtisas Kursu mühletince, her ortamda vazife yapabilmeleri emeliyle dalış, atış, tahrip, paraşüt, özel keşif ve istihbarat toplama üzere farklı alanlarda, özel harekata dair tüm eğitimler alınıyor.

Bu eğitimlerin yanı sıra kursiyerlerden hem fizikî hem de ruhsal olarak çok güçlü bir benliğe sahip olması isteniyor.

SAT Özel İhtisas Kursu’ndan muvaffakiyetle mezun olan deniz komando unvanına sahip işçi, kendilerine verilen her türlü vazifeye hazır olabilmek maksadıyla güçlü eğitimlerine SAT Vazife Üniteleri’nde ve SAT Timleri’nde de devam ediyor.

Deniz kuvvetlerinin tek paraşütçü komando birliği

Ülkenin, hak ve menfaatlerini muhafazaya yönelik icra edilen harekatlarda da faal misyon alan timler, savaş dışı harekatın desteklenmesi kapsamında paraşütlü arama ve kurtarma ile muharip olmayanların tahliyesi üzere vazifelerini muvaffakiyetle yerine getiriyor.

SAT timleri, tüm bu faaliyetlerin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan hava ögeleri ile ortak faaliyetler yürüterek lazer ile maksat işaretleme ve maksat bilgisi sağlama vazifelerini de icra ediyor.

Deniz komandolar, aldıkları bu eğitimler ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Kısmı harekatlarında değerli muvaffakiyetlerin alınmasında kilit rol oynadı.

Deniz kuvvetlerinin tek paraşütçü komando birliği olan SAT timleri, statik ve özgür paraşüt faaliyetlerini yerine getiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde denize su üstü botu atabilen tek birlik olan SAT Komutanlığı çalışanı, hür paraşüt kapsamında “HAHO” ile “HALO” yani yüksek irtifa-yüksek açış ve yüksek irtifa-alçak açış ile gece ve gündüz kurallarında tüm hava vasıtalarından atlayış gerçekleştirebiliyor.

2 bin 500 metreye kadar olan amaçlara angaje olabiliyorlar

“Deniz uzman nişancı” unvanına sahip SAT komandoları 2 bin 500 metreye kadar olan amaçlara, keskin nişancı tüfekleri ile tesirli bir formda angaje olabiliyor.

SAT’lar, kara ve kıyı birliklerine ve su üstü ögelerine kendilerine has teknik ve taktikler ile havadan, karadan ve su altından yahut üstünden intikal ederek gece ve gündüz yaklaşıp, maksatlarını iz bırakmadan etkisiz hale getirebiliyor.

Su üstünden yalnızca SAT Komutanlığı envanterinde bulunan özel deniz vasıtaları olan ATAK ve SAT botları ile intikal edebilen timler, Mavi Vatan’ın her köşesinde istendiği vakit istendiği biçimde hazır bulunuyor. Deniz üzerindeki yüksek hareket kabiliyeti ve atış gücüyle ATAK ve SAT botları, SAT’ların gücüne güç katıyor.

Eğitimleri görüntülendi

AA’nın aktardığına nazaran Sualtı Taarruz Küme Komutanlığı bünyesindeki SAT timlerinin Beykoz’daki birtakım eğitimlerini ve kümeye dahil olabilmek için kuvvetli eğitimden geçen kursiyer subay ve astsubayların faaliyetlerini görüntülendi.

SAT komandolarının güne fizik kondisyon yaparak başladığı eğitimler, karada yahut denizde kimi vakit 1 saati aşan kardiyo antrenmanları kimi vakit ise yüksek yoğunluklu idmanlarla devam etti.

Spor faaliyetleri sonrasında kursiyerler, kimi vakit birkaç saat kimi vakit günlerce süren planlı eğitimlere katıldı.

Uzman eğitmen takımının liderliğinde güçlü bir eğitime tabi tutulan kursiyerler, eğitim alanındaki gayeleri ateşli silahlarla tam isabet vurdu.

Atış eğitimleri, SAT Özel İhtisaslı çalışanın aldığı nitelikli eğitimler sonucunda her türlü silahı çok tesirli formda kullanabildiklerini ortaya koydu.

Eğitim faaliyetleri sırasında, denizde hareket kabiliyeti yüksek botlarla çıkarma yapan ve meskun mahal baskını gerçekleştiren SAT komandoları ayrıyeten uçaktan paraşütle denize atlayarak, su altı yüzücüleriyle amaca gizlice ulaşma misyonunu de muvaffakiyetle icra etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.