Margaret Atwood’tan kitap yakmalara reaksiyon: Yanmayan kitap

Posted by

Damızlık Kızın Hikayesi kitabının müellifi Margaret Atwood ve yayıncısı Penguin Random House ile dünya çapında sansür hedefli gerçekleşen kitap yakılmasına karşı, ‘yanmaz kitap’ kampanyası başlattı. Atwood’un Damızlık Kızın Hikayesi kitabı ateşe sağlam malzemeden bir kopya yapılarak müzayedede satışa çıktı. Kitap, 660 derece sıcaklığa dayanan alüminyum Cinefoils üzerine basıldı.

DHA’nın aktardığına nazaran, ‘Yanmaz kitap’ kampanyası ile ilgili açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın her yerinde kitaplara meydan okunuyor, yasaklanıyor ve hatta yakılıyor. Bu yüzden, onlarca yıldır meydan okunan ve yasaklanan bir kitabın özel bir baskısını yarattık” denildi. Ateşe sağlam gereçler kullanılarak basılan ve ciltlenen Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Hikayesi’nin bu baskısı, büsbütün ateşe sağlam halde yapıldı ve sansüre karşı güçlü bir sembol olarak tasarlandı.

1400 DERECEYE DAYANAN NİKEL TELLERLE ELDE DİKİLDİ

Yanmaz Kitap, 7 Haziran tarihine kadar müzayede konutu Sotheby’s’de açık arttırmaya sunuldu ve tüm gelirinin tabir özgürlüğünü destekleyen çalışmalarına bağışlanacağı belirtildi. Yanmaz kitabın, hali hazırda 70 bin dolarlık teklif aldığı söz edildi.

Kitap, 660 derece sıcaklığa dayanacak formda siyah-beyaz kaplamalı alüminyum Cinefoils üzerine basıldı ve 1400 derece sıcaklığa dayanan nikel telle elde dikildi. Kitabın baş ve kuyruk bantları, 1530°C’ye kadar dayanan ve havacılık imalatında kullanılan paslanmaz çelikten dokundu. Kitabın baskısında kullanılan mürekkebi ise 1200 derece sıcaklığa sağlam olduğu belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.