Kulis: Erdoğan birinci kere seçimi kaybetmekten bahsetti

Posted by

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi için artık bir yıl kalırken, siyasi tansiyon da gün geçtikçe yükseliyor. Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’daki yazısında kulis bilgisi olarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ramazan ayı boyunca ‘eski’ ve ‘samimi’ arkadaşlarıyla iftar sohbetleri yaptığını ve bu toplantılarda birinci kere seçimi kaybetmekten bahsettiğini aktardı.

Bozkurt’un ‘Parlamentosuz sisteme gerçek’ başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Erdoğan Ramazan ayı boyunca kimi eski ve samimi arkadaşları ile bir arada iftar yaptı, sohbet etti. Bu sohbetler samimi ortamda geçti. Zira pek birçoklarının siyasetle ya da ticaretle direkt ilgisi yoktu. Burada doğal olarak mevzu dönüp dolaşıp önümüzdeki seçimlere geldi. Ve Erdoğan birinci sefer bu dostlarıyla paylaştı; “TBMM’de çoğunluğu kıl hissesi kaybediyoruz lakin Cumhurbaşkanlığını kazanma ihtimalimiz sürüyor.

Bu hususta ayrıntılara girilmedi zira sohbetler politik bir çizgi üzerinden yürümüyordu. Lakin bu açıklamalar çok kıymetliydi. Birinci sefer Erdoğan geleceğe dönük olumsuz bir tablo çiziyordu, kaybetmekten kelam ediyordu.

Aslında Erdoğan elindeki datalarla geleceğe dönük planlar yapmaya çoktan başlamıştı. Bugünün sıkıntılarından kopukluğunun bir nedeni de tahminen buydu. Masasında anketler üzerinden yapılan çalışmalarda karşısına aday olarak çıkacak isimler için neler yapılacağına ait çalışmalar da bulunuyor. Örneğin “Kılıçdaroğlu aday olursa, Saadet, Deva ve Gelecek ile Uygun Parti’nin tabanı ona oy verir mi ya da ne yaparsak vermez?” bir tartışma başlığı. Birebiri Mansur Yavaş ve İmamoğlu üzerinden de yapılıyor. Yani Erdoğan “nasıl bir sefer daha kazanır?” kısmı geçilmiş galiba, oradan çok umutlu değiller, karşısındaki aday “nasıl kazanamaz”ı çalışıyorlar.

Burada Erdoğan ve siyasetini biraz anladıysak başındaki yeni sistem kurgusunu çözmek de kolaylaşıyor. Cumhurbaşkanı seçilirse ve TBMM’de çoğunluğu kaybederse neler yapacağı muhtemelen başında şekilleniyor. Bunun ipuçlarını görüyoruz.

TBMM’yi uzun vakittir devre dışı bırakarak fonksiyonsuz hale getirdi. Tarihinde birinci sefer gündemsizlik nedeniyle tatile girdi TBMM. 23 Nisan’da da kuruluş yıl dönümü bile kutlanmıyor. AKP’nin TBMM’de yaptığı küme toplantıları da 45 günde teğe düştü. Bu yıl 3 defa toplandı ve dördüncüsü önümüzdeki hafta gerçekleşecek. TBMM’de çoğunluğu kaybederse küme toplantılarını sarayda yapma ihtimali de yok değil…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.