Kronik rahatsızlığı olanlar için ‘klima hastalığı’ uyarısı

Posted by

Göğüs Hastalıkları Kısmı Uzmanı Prof. Dr. Ersin Günay, halk ortasında klima hastalığı olarak bilinen bir çeşit akciğer enfeksiyonu olan ‘lejyoner hastalığı’ hakkında bilgi verdi.

Günay, “Hastalığın etkeni olan bakteri göl, akarsu, havuz ve hamamlar üzere suyun olduğu yerlerde hayatını sürdürür ve su buharı ile etrafa yayılır. Bakteriyi taşıyan su damlacıklarının solunması hastalığın bulaşmasına neden olur. Beşerden beşere bulaş kelam konusu değildir. Hastalığın oluşmasında bilhassa kişinin sıhhat durumu, kronik hastalığının olup olmaması, yaşı ve bağışıklık sisteminin kâfi olup olmaması etkilidir” dedi.

2 İLE 10 GÜN ORTASINDA BULGULAR ORTAYA ÇIKAR”

“Hastalık daha çok alt teneffüs yolu enfeksiyonu formunda kendini gösterir” diyen Günay, şöyle devam etti:

“Özellikle bakteri ile karşılaştıktan 2 ile 10 gün ortasında bulgular ortaya çıkar. Öteki mikroorganizmaların oluşturduğu zatürre (pnömoni) bulgularına misal şikâyetler oluşur. Hastalar bazen yalnızca baş ağrısı, titreme, halsizlik, kas ağrıları ve ishal üzere teneffüs yolu bulgularıyla hastaneye başvururken, ateş yüksekliği, balgamlı yahut kuru öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı da sıklıkla görülebilir.” 

‘YOĞUN SİGARA KULLANIMI HASTALIĞA YER HAZIRLAMAKTA’

Hastalığın sıklıkla yaz mevsiminde görülmesine karşın klima kullanımına bağlı olarak kış devrinde de görülebileceğine dikkat çeken Günay, şunları söyledi:

“Konaklamalı seyahatlerde (otellerde) ve büyük toplantı salonlarında kullanılan bakımı yapılmamış klimaların kullanımı risk oluştursa da jakuziler, termal alanlar, dekoratif su alanları ve ofislerde de bakterilerin taşınmasını sağlayan damlacıklar oluşarak hastalığın yayılması gerçekleşebilir. Hastalık damlacıklarla teması olan herkeste oluşmaz. Bilhassa bebekler, ileri yaştaki yetişkinler, bağışıklık sistemi bozulmuş olanlar, kronik hastalıkları olanlar (KOAH, bronşektazi, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, kanser hastaları, kemoterapi gören hastalar, organ nakli olanlar, uzun mühlet ve yüksek doz kortizon tedavisi alanlar ve böbrek yetmezliği gören hastalar) ve çok kilolu bireylerde hastalığın riski artmıştır. Bilhassa ağır sigara kullanımı da akciğerin hami işlevlerinde azalmaya neden olarak hastalık için yer hazırlamaktadır.”

Hastalığın başka akciğer enfeksiyonlarında görülen şikâyetlere benzeri bulgularla ortaya çıktığını söyleyen Günay, “Ancak hakikat teşhis konulması ve uygun formda tedavi edilmesi hayati değer taşır. Bilhassa hastanın muayene bulguları, kan ve idrar tetkikleri ve akciğer grafileri hastalık konusunda değerli ipuçları verir” dedi.

DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANILMASI ÖNEMLİ!

Klima hastalığında gerçek teşhis kadar yanlışsız antibiyotik kullanımının da hastalığın süratle tedavi edilebilmesi için kıymetli olduğuna dikkat çeken Günay, hastalık için 2-3 hafta müddet ile antibiyotik kullanılması gerektiği bilgisini verdi.

Günay, klimaların tertipli olarak bakımlarının yaptırılmaması ve filtrelerinin temizlenmemesi durumunda bu bakterilerin klima sistemlerinde de uzun müddet yaşayabildiğini ve bu sistemde oluşan bakteriyi taşıyan damlacıkların ortama yayılmasına neden olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Günay, bu nedenle klimaların sistemli dönemlerle bakımı hastalıktan korunmada değerli olduğunu bildirdi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.