Kremlin’den ‘Erdoğan’ açıklaması: Türkiye’nin yardım etmesi konusunda anlaşıldı

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları son telefon görüşmesinde, Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesine Türkiye’nin yardım etmesi konusunda anlaştığını tabir etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu temaslarının son durağı olan Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’taki temaslarının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Gerçekleştirdiği dorukların sonuçlarına ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Lavrov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları son telefon görüşmesine değinerek, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesine Türkiye’nin yardım etmesi konusunda anlaştı” dedi.

Limanlardan gemi çıkışları yapılamaması nedeniyle dünyadaki besin krizine atıfta bulunan Lavrov, Rusya’nın dünyaya tahıl arzında sorun olmadığını belirterek, “Rusya’nın gerektiğinde dünyaya tahıl arzını sağlamada rastgele bir sorunu yok” diye konuştu.

“KURALLAR BATI TARAFINDAN GELİŞTİRİLİYOR”

Ukrayna’daki son durumun yanı sıra batılı ülkeler ile yaşanılan diplomatik krizlere de değinen Lavrov, “Ne yazık ki batılı dostlarımız çizgiyi kendi önceliklerine ve şartlarına çektiler. Açıkça tek kutuplu dünya tertibine muhtaçlık duyulduğunu ilan ediyorlar ve bunların kurallara uygun olduğunu söylüyorlar. Lakin kurallar batı tarafından geliştiriliyor” sözlerini kullandı.

“BATIYI ÇATIŞMAYA ÇEKMEK İÇİN DİREKT BİR PROVOKASYON”

Ukrayna tarafının batılı ülkelerden silah talep ederken gösterdiği tutuma reaksiyon gösteren Lavrov, “Kiev rejiminin kategorik olarak ticari manada batılı önderlerden talep ettiği şey öncelikle nezaketsizliğin tüm hudutlarını aşıyor. Bu batıyı çatışmaya çekmek için direkt bir provokasyondur. Aklı başında batılı siyasetçiler çatışmanın büyümesi risklerini görüyorlar ve bu çeşit senaryoları kabul etmiyorlar. Lakin açık bir formda belirtmek isterim ki Avrupa Birliği’nin kuzeyindeki ülkelerde hırslarını tatmin etmek için bu çılgınlığın üstüne gitmeyi arzulayan siyasetçiler var” dedi.

Lavrov ayrıyeten, üçüncü ülkeleri Ukrayna’daki çatışmalara dahil olmaması konusunda uyardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.