Kraliçe II. Elizabeth’in görev tanımında bomba değişiklik! Prens Charles’a kapı açıldı

Posted by

Buckingham Sarayı hazırladığı bildirgeyle 96 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth’in görev tanımlarında değişikliğe gidildiği açıklandı. Kraliçe’nin görev kapsamı genişletilirken geleceğin Kral’ı Prens Charles’a bazı haklar sunuldu.

Bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle gündemden düşmeyen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, geçtiğimiz haftalarda tahttaki 70 .yılını Platin Jübile etkinlikleriyle kutlamıştı. Kutlamaların ikinci gününde rahatsızlanarak halkın önüne çıkmaktan endişe duyan Kraliçe’nin görev tanımında bazı değişiklikler yapıldı.

Kraliçe II. Elizabeth Platin Jübile etkinlikleri

Epizodik hareketlilik sorunları yaşayan Kraliçe, doktorlarının tavsiyesi ile 59 yıl sonra ilk kez bu sene parlamentonun yeni yasama yılı açılışına katılamamıştı. Bundan dolayı Buckingham Sarayı tarafından hazırlanan bir bildirge ile anayasal bir tören olan İngiliz Parlamento Açılış’ına katılmak 96 yaşındaki Kraliçenin görev tanımları arasından çıkarıldı. Ancak Kraliçe’nin Devlet Başkanı ve Millet Başkanı şeklindeki görevleri bazı düzenlemelerle devam edecek.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth

Devlet Başkanı olarak 13 temel görevi bulunan Kraliçe II. Elizabeth’in güncellenen görev tanımında ise parlamento ve diplomatik görevlerinin devam edeceği ancak diğer kraliyet üyelerinin onun adına bazı görevleri devralabileceği ifadesi yer alıyor. Kraliçe’nin görevlerini devralacak kişi ise tahtın varisi Prens Charles olacak. 

Kraliçe II. Elizabeth ve oğlu Prens Charles

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO:

Seda Sayan, kayınvalidesiyle poz verdi! Sosyal medya yıkıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.