Kraliçe Elizabeth, yeni başbakanı birinci defa İskoçya’da kabul edecek

Posted by

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ülkenin yeni başbakanını birinci kere Buckingham Sarayı’nda değil, yaz tatillerini geçirdiği İskoçya’daki Balmoral Malikanesi’nde kabul edecek.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, 96 yaşındaki Kraliçe’nin son vakitlerde yürümekte zorlandığına dikkat çekilerek 6 Eylül’de yapılacak atama için Londra’ya gitmesinin mümkün olmayacağı söylendi. Merasimin, Kraliçe’nin bulunduğu İskoçya’daki Balmoral Malikanesi’nde yapılmasına karar verildi.

Kraliçe II. Elizabeth’in tahtta olduğu 70 sene boyunca vazife yapan 15 başbakanın tamamı, Londra’daki Buckingham Sarayı’nda Kraliçe ile görüşmüştü.

Başbakan Boris Johnson’ın istifasını açıklamasının akabinde Muhafazakâr Parti liderliği ve başbakanlık için Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak yarışıyor. Partinin yeni başkanı ve İngiltere’nin yeni başbakanı 5 Eylül Pazartesi günü belirli olacak. 6 Eylül’deyse Boris Johnson’ın istifasını sunması ve yeni başbakanın misyonu devralması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.