Karabük’teki caminin minaresi atık varillerden yapıldı!

Posted by

15 hanenin bulunduğu Eyiciler Mahallesi’nde bulunan ve 60 yılı aşkındır minaresi bulunmayan cami için köy sakinleri Karabük Belediyesi’nden yardım talebinde bulundu. Belediyenin Fen İşleri Müdürü ve grubu atıl olarak bulunan 6 adet büyük varili kaynak yaparak birleştirerek geri dönüşümden ortaya minare çıkardı.

10 gün üzere kısa müddette tamamlanan minare ise belediye Fen emekçileri ve köy sakinlerinin yardımı ile monte edildi. Yaklaşık 60 yıl sonra caminin geri dönüşümden de olsa minareye kavuştuğunu söyleyen köy sakini Erdoğan Sevinç, katkı ve takviyelerinden ötürü Karabük Belediyesi ve Fen İşleri Müdürü İrfan İnal ile takımına teşekkür etti.

Sevinç, “Köy kuruldu kuralı hiç minaremiz olmadı. Bu doğrultuda köye gelen konuklarımız ibadet için camiyi göremeyince biz tanım ediyorduk. Sonuçta minare sembolik olarak olması gereken bir şey. Bu noktada ne yapalım fikri içindeyken, Karabük Belediyesinden yardım talebinden bulunarak, Fen İşleri Müdürü İrfan İnal’dan yardım istedik. Kendisi de sağolsun ilgilenerek atık variller olduğunu ve bundan minare yapabileceklerini söyledi. Olur mu olmaz mı derken kısa müddette minare ortaya çıktı. Karabük Belediyesine ve Fen İşleri Müdürü bizi minaremize kavuşturdu yıllar sonra. Kendim 51 yaşındayım ve ben bildim bileli buranın minaresi yoktu. Daha evveliyatı da vardır muhtemelen. Minaremize kavuştuğumuz için sevinçliyiz. Maliyetimizde olmadı. Yalnızca altına bir beton attık” dedi.

Köy sakinlerinden Cevdet Yaşar ise, “Minaremiz yoktu sağ olsunlar belediye Fen İşleri Müdürümüz ve takımı atık varillerden bu türlü bir eser çıkardılar. Bu türlü atıklardan bir şeyler oluyor ve bunu değerlendirmeleri de ayrıyeten hoş. Hem Karabük Belediyesi’ne hem de Fen İşleri Müdürümüz İrfan beyefendi ile takımına çok teşekkür ediyoruz” tabirlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.