İran’dan Yunanistan’a misilleme: Basra Körfezi’nde petrol tankerlerine el koydu

Posted by

İran, Basra Körfezi’nde müdahale ettiği Yunanistan’a ilişkin iki petrol tankerindeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koydu.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansına nazaran, İhtilal Muhafızları Ordusu tarafından Basra Körfezi’nde alıkonulan “Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli Yunanistan’a ilişkin iki petrol tankerinin yüklerine el konuldu.

Haberde, iki geminin toplamda 1,8 milyon varil petrol taşıdığı ve tahliye sürecinin tamamlanmasıyla bu ölçünün İran’ın eline geçeceği aktarıldı.

Ne olmuştu?

Yunanistan ABD’nin talebiyle İran bayraklı gemiyi alıkoyup taşıdığı petrole el koymuştu.

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından 25 Mayıs’ta yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve teknik meseleler nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran bayraklı bir geminin alıkonulduğu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğu duyurulmuştu.

El konulan petrolün ABD tarafından kiralanan bir gemiye transfer edildiği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanlığı da ülkesinin itirazlarını iletmek için Yunanistan’ın Tahran’daki Maslahatgüzarı’nı birebir gün Dışişleri Bakanlığına çağırmış ve geminin alıkonulmasını “uluslararası bir eşkıyalık örneği” halinde niteleyerek, olaydan Yunanistan’ın sorumlu tutulacağını açıklamıştı.

ABD’nin İran’daki diplomatik misyonlarını yürüten İsviçre’nin Tahran Maslahatgüzarı da dün Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, geminin ve el konulan yükünün derhal özgür bırakılması gerektiği söz edilmişti.

İran da Yunan tankerlerini alıkoymuştu

İhtilal Muhafızları Ordusu tarafından dün yapılan açıklamada, Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ilişkin seyir halindeki iki petrol tankerinin “uluslararası denizcilik kurallarını ihlal” nedeniyle alıkonulduğu duyurulmuştu.

“Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli tankerlerden birine Asuliye başkasına de Bender Lenge açıklarında müdahale edilerek, İran kıyılarına çekildiği açıklanmıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın iki gemiyi alıkoymasını kınamış ve müdahaleyi “korsanlık eylemi” olarak nitelemişti.

Öte yandan yarı resmi Tesnim Haber Ajansına konuşan ismi açıklanmayan bir güvenlik yetkilisi, Basra Körfezi’nde halihazırda Yunan bayraklı 17 gemi daha bulunduğuna dikkati çekerek, Yunanistan’ın alıkoyduğu İran bayraklı gemiyle ilgili telafi edici önlemler almaması halinde öbür Yunan gemilerine de müdahale edebileceklerini belirtmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.