İran’daki üçlü tepede başkanların Suriye çıkışları

Posted by

Tüm dünyanın beklediği Tahran’daki İran-Türkiye-Rusya tepesi başladı.

Zirve öncesinde başşehir Tahran’a giden Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ikili görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortasındaki görüşmenin akabinde 3’lü görüşmeye geçildi.

Erdoğan tepede yaptığı konuşmada, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerine ve Suriye hududunda yuvalanan PKK’ya dikkat çekti.

“Suriye’de operasyon şart”

Türkiye’nin terörü Suriye’den söküp atmakta kararlı olduğunu belirten Erdoğan, “Tel Rıfat ve Münbiç terör yatağı haline dönüşmüştür. Terör örgütünün sığındığı bu limanları temizlemenin vakti esasen çoktan gelmiştir. Bölgemizin geleceğinde bölücü teröre ve uzantılarına yer olmadığının kesin olarak anlaşılması gerekiyor. ” dedi.

Reisi’den diplomasi vurgusu

Zirve açılışını yapan İran Cumhurbaşkanı Reisi diplomasiye ve Esad ile diyaloğa dikkat çekti.

Reisi, “Suriye’de tahlil askeri müdahale değil tek tahlil yolu diplomasidir. Askeri müdahale sorunu artırır.” sözünü kullandı.

“Suriyeliler kendi mukadderatlarını çizmelidir”

Rusya Devlet Lideri Putin ise, “Suriyeliler dış müdahale olmadan kendi bahtlarını çizebilmeliler. Ülkelerimiz Suriye topraklarında var olan terör yuvalarını ortadan kaldırmak için gayret sarf edecek. Suriyeli mültecileri için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.