İktidar büyümede rekorlar kırıldığını savunurken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’den itiraf: Amaçları tarım yerleri

Posted by

Endüstri Bölgeleri Yasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin açıklamaları damga vurdu.

Büyükdede, 780 bin kilometrekare alan olduğunu, buna rağmen topu topu 110 bin hektar organize sanayi bölgesi bulunduğunu belirterek “Atla deve bir şey değil işte” dedi. Türkiye’nin şu anda sanayisi zayıf olan ülke kümesinde yer aldığını belirten Büyükdede, “280 bin hektar sanayi, tümü; pek komik” diye konuştu. Büyükdede, 300 bin kilometrekarelik küçük bir alan olan İtalya’nın yarısının dağ olduğunu, kullanılabilir 150 bin kilometrekare yeri bulunduğunu, buna rağmen şu anda 650 bin hektar endüstrisi olduğunu söyledi. Fransa’da 922 bin hektar, Almanya’da 1.5 milyon hektar sanayi olduğunu lisana getiren Büyükdede, “Almanya dediğimiz bizim yarımızdan az bir ülke. 360 bin kilometrekare yani alanının yüzde 4.5’i endüstride. Orman bile olsa, tarım alanı bile olsa endüstriye çeviriyor, hiç gözünün yaşına bakmıyor” dedi.

‘ÇEMBERİ KIRACAĞIZ’

Büyükdede daha sonra Türkiye endüstrisine dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye, gayri safi ulusal hasılası 8 bin 500 dolar olan bir ülke, yoksul ülke yahut orta büyüklükte bir ülke. Türkiye 280 bin hektar sanayi alanıyla, 8 bin 500 dolar gayri safi ulusal hasıla üretiyor.”

Büyükdede, İtalya’nın 650 bin hektarda 31 bin dolar, Fransa’nın 922 bin hektarda 39 bin dolar, Almanya’nın 1.5 milyon hektarda 46 bin dolar gayri safi ulusal hasılası olduğunu belirterek “Eğri aşikâr, bu eğriyi düzeltmek lazım. Türkiye 8 bin 500 dolarlık fakirlik sonu içerisinde gidip gelecek, kendisini kurtarması mümkün değil” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin yüzde 30’u yani, 230 bin kilometrekaresinin tarım alanı olduğunu kaydeden Büyükdede, “Bu yüzde 30’un bize getirdiği gayri safi ulusal hasıla 50 milyar dolar, tümü. ‘Tarım, tarım’ diye bağırıyoruz, çağırıyoruz da sonunda bize getirdiği para 50 milyar dolar; endüstrinin getirdiği para şu anda 300 milyar dolar” dedi. Büyükdede, milletvekili, endüstrici, bürokratların artık karar vermesi gerektiğini belirterek “Ya bu türlü vasatlıkla devam edeceğiz kardeşim, birbirimizi yiyeceğiz ya da bu çemberi kıracağız” diye konuştu.

BLOKE KOYUYOR

Büyükdede, şu anda Tarım Bakanlığı’nda “bloke olmuş durumda” olduklarını belirterek “Bu da bizim bakanlığımız değil mi? 80-100 milyon metrekare ilave edeceğimiz alanları, üretiminde ‘Burada mera var, burada ot var, burada kök var; bilmem ne yapar’ blok… Sonuçta biz bu şeyle alan büyütmek imkânına sahip değiliz, ideolojimizi değiştirmemiz gerekiyor” dedi. “Keşke biz kamunun elindeki toprakları şu anda sanayiciye bedelsiz dağıtabilmiş olsaydık” diyen Büyükdede, Bulgaristan Filibe’de, Plovdiv’de 20 Avro metrekaresi, altyapısı bitmiş, dağıtım yapıldığını söyledi. “Rakibimiz onlar, AB’nin içinde” diyen Büyükdede, şöyle devam etti: “Kamunun malları orada duracağına, bedelsiz verelim, endüstriye verelim, ne olacak? Tapusunu da verelim, ne yapacak yani?”

‘VATAN TOPRAKLARI’

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, iktidarın “Almanya, Avrupa bizi kıskanıyor” telaffuzuna dikkat çekerek “Yani Almanya, Fransa bizi kıskanıyor fakat bizim rakibimiz Bulgaristan!” dedi. Büyükdede’nin yatırımlara “burada ot var, burada kök var” denilerek bloke konulması konusundaki kelamlarını de eleştiren Bakırlıoğlu, “Bakın sizin ‘ot ve çöp’ dediğiniz şeyler birtakım beşerler için kıymeti olabilir. Bu ülkenin vatan topraklarından bahsediyoruz” diyerek reaksiyon gösterdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.