‘Hudut hattını kilitleyeceğiz’

Posted by

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe Kilit Operasyonu’nun başarıyla tamamlanmasıyla birlikte hudut hattını tamamen kilitleyeceğiz. Teröristlerin sınırlarımıza girmesi mümkün olmayacak” dedi.

Bakan Hulusi Akar önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile sınırın sıfır noktasında bulunan 3’üncü Piyade Tümeni’ne ait Taktik Komuta Yeri’ne gitti. Pençe Kilit Operasyonu’nun gerçekleştirildiği Zap’a 10 kilometre mesafedeki Taktik Komuta Yeri’nde sahadaki son duruma ilişkin brifing alan Akar, operasyona katılan birliklerin komutanları ile video telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi.Pençe Kilit Operasyonu’ndaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar, şunları söyledi: “Pençe Kilit Operasyonu’nda bugüne kadar 56 terörist etkisiz hâle getirildi. Operasyonumuz büyük bir başarıyla planlandığı şekilde devam ediyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlara şükran borçluyuz. Hatıralarını her zaman şükranla yâd edeceğiz. Operasyonumuzun başarıyla tamamlanmasıyla birlikte hudut hattını  tamamen kilitleyeceğiz. Teröristlerin sınırlarımıza girmesi mümkün olmayacak.”

Akar ve komutanlar, Çukurca kırsalındaki 2 bin 300 rakımlı Geyiktepe Üs Bölgesi’ne de gitti. Mehmetçik ile iftar yapan Akar daha sonra beraberindeki komutanlarla Şırnak’a geçti.

Çukurca kırsalındaki 2 bin 300 rakımlı Geyiktepe Üs Bölgesi’ne giden Bakan Akar, askerlerle sohbet etti.

‘Tarihimiz temiz’

1915 olaylarına değinen Akar, “Asılsız iddialara ilişkin tarihçilerimizin ortaya koyduğu gerçekleri herkesin görmesini bekliyoruz” dedi. Sözde “soykırım” iddialarına ilişkin ABD kaynaklarından derlenmiş çalışmalar da olduğunu aktaran Akar, “Bunlarda dahi hiçbir şekilde ‘soykırım’ ifadesi yer almıyor. Bizim tarihimiz temiz” dedi.

Esnaf ziyareti

Şırnak merkezde esnafı ziyaret eden Akar ve komutanlar, yoğun ilgiyle karşılandı.  Bazı vatandaşların teşekkür ederek, “Güvenli, huzurlu bir şekilde yaşıyorsak bu sizlerin sayesinde” demesi üzerine Akar, “İnşallah hep beraber bu terör belasından tamamen kurtulacağız” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.