Her şeyi belgeli bir yılda 50 makale yazan akademisyen haberimize erişim engeli. Eşinin adliyede çalıştığı ortaya çıktı

YENİÇAĞ/ TOLGA ŞAHİN-ÖZEL HABER

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı’nda görev yapan Araştırma Görevlisi Fatma Hilal Yağın’ın 2023 yılında uluslararası hakemli dergilerde 50 bilimsel makalesi yayımladığını belgeleriyle ortaya koyduk.

45 AKADEMİSYEN İMZALI MAKALE
Yağın ayrıca makalelerini en az 4-5 kişiyle beraber yazarken Yığın’ın “Amatör ve elit atletlerin COVID-19 salgını sırasında evde hapsinin fiziksel aktivite, beslenme ve uyku kalitesi üzerindeki etkileri” başlıklı makaleyi tamı tamına 45 akademisyenle ortak bir şekilde yayınladığı anlaşıldı.

EŞİ ADLİYEDE ÇALIŞIYOR AYNI BÖLÜMDE DOKTORAYA BAŞLIYOR
Haberden sonra bize ulaşan Yağın 50 makale yazdığını, 45 ortak yazarlı makalesi olduğunu reddedemedi. Ancak Yağın’ın Malatya Adliyesi’nde çalışan ve eşiyle aynı bölümde bu sene doktoraya başlayan eşi Burak Yağın, her şeyi belgeli haberimize 1 gün içinde erişim engeli kararı aldırdı.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI VAR
Anayasa mahkemesinin halkın haber alma hürriyetinin kişisel haklara saldırı söz konusu olmaması durumunda engellenemeyeceğine yönelik kararı bulunuyor. Haberimizde tüm bu unsurlar açık bir şekilde yer almasına rağmen halkın haber alma hakkı ihlal ediliyor.

Yağın’ın makalelerinden bazıları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx