Guterres: Bölgede önemli acılara yol açan bu anlamsız savaş sonlandırılmalı

Posted by

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avusturya’nın başşehri Viyana’da Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’le bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Van der Bellen, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan BM’nin dünya halkları açısından değerine işaret ederek, BM’nin kıymetli ofislerinden birine Viyana’da mesken sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Van der Bellen, ikili görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı, savaşın yol açtığı enerji ve gıda krizinin yanı sıra iklim değişikliği, yenilenebilir enerji gibi kıymetli mevzuların da ele alındığını söyledi.

Avrupa’da bir savaşın çıkabileceğinin tahayyül edilebilecek bir durum olmadığını lakin Rusya’nın başlattığı savaşla yalnız Avrupa’nın değil bütün dünyanın bu krizden etkilendiğini lisana getiren Van der Bellen, Avrupa Birliği (AB) olarak Moskova yönetimine sert yaptırımlarla karşılık verildiğini söyledi.

Guterres de Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın güç, güvenlik ve besin eserleri açısından global bir krize yol açtığını belirterek, kelam konusu konuları geçen hafta Moskova ve Kiev’e gerçekleştirdiği ziyarette muhataplarıyla konuştuğunu söz etti.

“UKRAYNA RUSYA’NIN YERİNİ ALMALI”

Guterres, Rusya’nın gübre hammaddesi olarak kullanılan eserleri ve Ukrayna’nın tarım eserlerinin tekrar global pazarda erişebilir olmasının kıymetine işaret ederek, BM olarak taraflar ortasında diyalog kurulması için çalıştıklarını, böylece kelam konusu besin unsurlarının tekrar pazarda yer bulması istikametinde uğraş sarf ettiklerini lisana getirdi.

“Savaş nedeniyle ülkeden ayrılmak zorunda kalanların sayısı artıyor. Bölgede önemli acılara yol açan bu anlamsız savaş, sonlandırılmalı.” diye konuşan Guterres, Ukrayna’daki savaş nedeniyle global açıdan varoluşsal bir tehdit olarak görülen iklim değişikliğinin göz arkası edilemeyeceğinin altını çizdi.

Guterres, egzoz emisyonunun azaltılması ve yenilenebilir gücün yaygınlaştırılmasının bütün ülkelerin ortak maksadı olması gerektiğini vurgulayarak, bu doğrultuda yatırımlar ve çalışmaların hızlandırılarak artırılmasının değerine işaret etti.

Basın toplantısının akabinde Guterres ve Van der Bellen, Viyana Teknik Üniversitesinde düzenlenen yenilenebilir güç bahisli bir söyleşiye katıldı.

Guterres, daha sonra Başbakan Karl Nehammer ve Meclis Lideri Wolfgang Sobotka ile bir ortaya gelecek.

 

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.