Fransa seçimleri: Macron’un partisi parlamentoda çoğunluğu sağlayamadı

Posted by

Reuters Macron, Meclis’in denetimini elinde tutmak için gereksinim duyduğu 289 sandalyenin çok gerisinde kaldı

İki ay evvel Fransa’da tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’un partisi, sandık çıkış anketlerine nazaran Pazar günü yapılan genel seçimlerde, parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti.

Siyasi yelpazenin merkezindeki Macron’un partisi Ensemble (Birlik) yarışı önde bitirdi. Lakin parlamentoda onlarca sandalye kaybedecek Macron, hayata geçirmek isteyeceği ıslahatlarda zorluklarla karşılacak.

Sosyalist ve komünist partiler ile Boyun Eğmeyen Fransa’nın yanı sıra ülkenin ana yeşiller partisini de içerisinde bulunduran NUPES (Yeni Ekolojik ve Toplumsal Halk Birliği) ittifakı seçimde ikinci gelirken, çok sağcı Marine Le Pen’in partisi ise üçüncü oldu.

Meclis çoğunlunu yitirmesiyle, Macron da kabinesindeki kimi bakanlıkları kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Fransız televizyonuna konuşan Başbakan Elisabeth Borne, durumun emsalsiz olduğunu ve çağdaş Fransa’nın hiç bu türlü bir Ulusal Meclis görmediğini söyledi.

“Ulusal ve milletlerarası seviyede karşı karşıya olduğumuz riskler göz önüne alındığında bu durum ülkemiz için bir risk teşkil etmektedir” diyen Borne, yarın [pazartesi] prestijiyle hükümeti kurma görüşmelerine başlanacağını duyurdu.

Reuters Başbakan Elisabeth Borne

Seçim sonuçlarından epeyce şad olan bir başka başkan de Le Pen’di. Macron’un macerasının sona erdiğini savunan Le Pen, “[Macron] Bir azınlık hükümetine emanet edildi” dedi.

Sağcı Cumhuriyetçiler de epey memnundu, zira sandalye sayıları korkulduğu kadar düşmedi. Parti lideri Christian Jacob, seçim sonuçlarının Macron için “keskin bir mağlubiyet” olduğunu söyledi.

Bu kelamlar, bir çoğunluk hükümeti kurmak üzere Cumhuriyetçilere gitmesi durumunda, Başbakan Born için cüret verici olmayacak.

Seçim öncesindeki parlamentoda Macron’un 300’den fazla sandalyesi vardı. Lakin Pazar günkü sonuçlarla birlikte elde edeceği 235-240 ortasındaki sandalye, anket beklentilerinin de altında. Çoğunluk için ise 289 sandalye gerekiyor.

TF1 TV’nin aktardığına nazaran, NUPES’in kazanacağı sandalye sayısı 157 ila 163 ortasında olacak. Daha evvel yalnızca sekiz sandalyesi olan Le Pen’in partisi ise yeni parlamento dağılımında 85 ile 90 ortasında sandalyeye sahip olacak.

France Télévisions’un sunduğu bir öteki projeksiyon ise, daha somut bir sonuç sağlıyor.

BBC

Meclisteki sandalyesini kaybedenler ortasında çok sağcı rakibi karşısında 56 oyla mağlup olan Sıhhat Bakanı Brigitte Bourguignon da var. Ayrıyeten Yeşil Geçiş Bakanı Amélie de Montchalin de seçilemezken, birinci tıpta kaybetmesine karşı Avrupa Bakanı Clément Beaune ise Pazar günkü seçimde zafer elde etti.

Macron’un en yakın müttefiklerinden biri olan Meclis Lideri Richard Ferrand ise NUPES’teki rakibi Mélanie Thomin’e zaferini tebrik etti ve muvaffakiyetler diledi.

Fransa’nın Karayipler’deki topraklarından Guadeloupe’dan seçime giren Deniz İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Justine Benin de sol rakibine karşı yarışı kaybetti.

EPA Mélenchon

Parti tabanına seslenen Mélenchon, heyecan verici konuşmasında sonucun “Macron’un ahlaki başarısızlığına işaret ettiğini” söyledi ve iktidar partisini, Le Pen’in partisiyle baş başa yarıştığı yerlerde sola dayanak vermeyi reddederek çok sağa hizmet etmekle suçladı.

Seçim öncesinde “Mélenchon: Başbakan” sloganıyla seçim çalışmalarını yürüten sol önder, bunun şimdilik geçerli olmayacağını üstü örtük bir halde kabul etti ve gayretindeki rolünün değiştiğini söyledi:

“Siz istediğiniz sürece, son nefesime kadar sizin önünüzde saf tutma kelamım hala geçerli ve o denli de kalacak.”

Mélenchon, rastgele bir sandalye için adaylığı olmaması nedeniyle parlamentoda yer almayacak.

Beş yıl evvelki seçimlerde Macron, sivil toplumdan yeni milletvekili yüzleriyle bir optimistlik dalgası yakalamıştı. Fakat bu kere yeni yüzlerde NUPES ve Le Pen’in partisinden çıktı. NUPES’in milletvekili seçilen adayları ortasında meslektaşlarını daha düzgün fiyat ve şartlar için çabaya yönlendiren bir otel oda vazifelisi de var. Rachel Keke, yarıştığı eski spor bakanını yenmesi durumunda parlamentoda dans etme kelamı vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.