Evrim Kuran’dan Cumhuriyet’in beş jenerasyonunun öyküsü: Telgraftan Tablete

Posted by

Türkiye’de yaptığı jenerasyon araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu mevzuda birincilere imza atan Evrim Kuran’ın birinci kitabı Telgraftan Tablete, dört yılın akabinde güncellenmiş baskısı ile Mundi Yayınları’ndan çıktı. Evrim Kuran, Telgraftan Tablete’de 5 neslin karakteristik özelliklerini o periyoda damga vuran beşerler, olaylar ve kendi soyağacını temsil eden şahısların anılarıyla birlikte sunuyor.

Bir nesli anlamanın suya atılan taş üzere, tesiri dalga dalga büyüyen, yaşama, geçmişe ve geleceğe dair dayanılmaz bir kavrayış sağladığını belirten Evrim Kuran, etkileyici ve akıcı bir anlatımla kitabını okuyucularla buluşturuyor.

Sayfa: 136

“Bir jenerasyonun diktiği ağacın gölgesi”

Geçmişi anlamanın geleceği öngörme aracı olduğunu belirten müellif: “Jenerasyon ça­lışmanın insanı getirdiği en şahane düzlem nedir diye so­racak olursanız tereddütsüz şöyle söylerim: Bir nesli an­lamak, bir periyodu anlamaktır. Bir devri anladığınızda ise paradigmanın kıskacına sıkışmaktan kurtulursunuz. Ve sizin üzere olmayanları kendinize ilişkin yargılarla değil, on­lara ilişkin gerçeklerle görmeniz mümkün olur. Bu mümkün olduğunda ise dönüşürsünüz. İşte ya da meskende… Bir şirket olarak ya da bir birey olarak. Telgraftan Tablete’de Türkiye’nin yaşayan beş neslini, pek çok alan araştırmasının yanı sıra ferdî hikâyelerim üzerin­den de anlatmaya çalıştım. Jenerasyon sorununa bir de bura­dan bakarak, ninelerimizi ve dedelerimizi anlayacağımızı, kızlarımızla ve oğullarımızla anlaşacağımızı düşündüm. Çünkü bir Çin atasözünde de söylendiği üzere: “Bir neslin diktiği ağacın gölgesinde öteki nesiller serinler” diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.