Emtia fiyatları artan dolar talebiyle geriledi

Posted by

Emtia piyasaları, dolara olan talebin artmasıyla geçen hafta negatif bir seyir izledi. Evvelki hafta, ABD’de enflasyon bilgilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle dolar karşısında kıymet kazanmaya başlayan emtia fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen hafta açıklanan temmuz ayı toplantı tutanaklarında ülkede enflasyonun kıymetli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğine ve Fed yetkililerinin de enflasyon baskılarının azaldığına dair şimdi elle tutulur bir delil olmadığına işaret etmelerinin akabinde haftayı bedel kayıplarıyla kapattı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda kararsızlık öne çıkmaya devam ederken, Fed’in eylülde yüzde 55 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 45 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı iddia ediliyor.

ABD’de konut başlangıçları temmuzda yüzde 9,6 azalışla 1 milyon 446 bine gerileyerek, Şubat 2021’den bu yana en düşük düzeye indi. İnşaat müsaadeleri de temmuzda aylık bazda yüzde 1,3 azalarak 1 milyon 674 bine geriledi.

Yüksek mortgage (konut kredisi) oranları ve gereç fiyatları nedeniyle konut inşaatında yaşanan sert düşüş, konut piyasasının yılın üçüncü çeyreğinde daha da daralabileceğine yönelik telaşları destekliyor. Son devir açıklanan makroekonomik dataların akabinde ABD’nin resesyona gireceğine yönelik fiyatlamalar da güçlenmeye devam ediyor.

BUĞDAY VE MISIR FİYATLARI SERT DÜŞTÜ

Tarım emtiasında geçen hafta pamuk hariç negatif bir seyir izlendi. Tahıl koridoru mutabakatı doğrultusunda Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin yola çıkmasıyla buğday ve mısır fiyatlarında aşağı taraflı hareketler yaşandı.

Chicago Ticaret Borsasında süreç gören buğday yüzde 6,1, mısır 3, soya fasulyesi yüzde 3,3 ve pirinç yüzde 0,4 kıymet kaybetti.

Pamuk yüzde 6,7 paha kazanırken, kahve yüzde 4, şeker yüzde 3,1 ve kakao yüzde 0,9 azalış kaydetti.

Devam eden enflasyon ve resesyon ikilemi tarım emtialarını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.