Diyanet’ten ‘9 yaşındaki kız evlenebilir’ tezlerine yalanlama

Posted by

Diyanet İşleri Başkanlığı, Atatürkçü Fikir Derneği Genel Lideri Hüsnü Bozkurt ve çeşitli toplumsal medya kullanıcılarının, “Diyanet: 9 yaşında bir kız evlenebilir, çocuk doğurabilir” halindeki paylaşımının temelsiz olduğunu duyurdu.

Diyanetten yapılan açıklamada, daha evvel de paylaşılan iftiranın, 2 Ocak 2018’de Başkanlık tarafından tekzip edilmesine karşın mevzuyu tekrar gündeme getirenlerin âlâ niyet taşımadığı belirtildi.

“Erken yaşta ve zorla evlilik kabul edilemez”

Kız çocuklarının biyolojik ve ruhsal yeterlilikleri dikkate alınmadan, aile kurma ve anne olma sorumluluğunu taşıyacak çağa gelmeden, erken yaşta ve zorla evlendirilmesinin kabul edilemeyeceğinin Başkanlık tarafından defaatle lisana getirildiği, seminer, konferans, vaaz ve yayınlarda mütemadiyen bahsin değerine dikkat çekildiği vurgulandı.

“Mesnetsiz bu içerik, başkanlığımızı maksat alan bir iftiradan ibaret”

AA’ya nazaran açıklamada, “Atatürkçü Fikir Derneği Genel Lideri Hüsnü Bozkurt ve kimi toplumsal medya kullanıcılarının, ‘Diyanet: 9 yaşında bir kız evlenebilir, çocuk doğurabilir’ formundaki paylaşımı asılsızdır. Mesnetsiz bu içerik, başkanlığımızı amaç alan bir iftiradan ibarettir.” sözleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.