Cumhurbaşkanlığı’ndan yatırım genelgesi: Yeni proje alınmayacak, yeni araca müsaade verilmeyecek

Posted by

2023-2025 Periyodu Yatırım Programı Hazırlıklarıyla İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlandı. Genelgede bu periyotta kamu harcamalarında tasarruf ve enflasyonu düşürmenin temel öncelikler olarak belirlendiği vurgulandı.

2023-2025 Periyodu Yatırım Programı Hazırlıklarıyla İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, vatandaşların refah ve memnunluğunu daha üst düzeylere çıkarma maksadı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah seviyesini yükseltmek üzere 2019-2023 periyodunda On Birinci Kalkınma Planı’nın uygulandığı hatırlatıldı.

Genelgeye nazaran, Kaynağı ne olursa olsun taşıt alımı yalnızca zarurî hallerde yapılacak. Kamu hizmet binalarına ödenek ayrılması, yalnızca inşaası kıymetli ölçüde tamamlanmış olanlar için yapılacak.

TASARRUF VURGUSU

Genelgede, bu devirde temel gaye olan sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari süreçler açığını azaltmak, kamu mali istikrarlarını ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylelikle makroekonomik ve finansal istikrarı müdafaanın temel öncelikler olarak belirlendiği vurgulandı.

Kamu hizmet binalarına ödenek ayrılması, yalnızca inşaası kıymetli ölçüde tamamlanmış olanlar için yapılacak.2023 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2023-2025 devri Orta Vadeli Program’da yer alan hedefler, siyasetler, öncelikler ve mali çerçevenin temel alınacağı belirtilen genelgede, ayrıyeten Orta Vadeli Program ile uyumlu olmak kaydıyla, kamu yönetimlerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bildirildi.

DEVAM EDEN PROJELER

Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde, devam eden öncelikli projelerden en kısa müddette tamamlanabilecek olanlara öncelik verileceğine dikkat çekilen genelgede, tasarruf önlemleri kapsamında zarurî haller dışında 2023 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacağı aktarıldı.

Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve tamirlere kıymet verileceği, vatandaşların acil gereksinimlerine ve iktisatta katma paha artışına direkt hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyeceği vurgulanan genelgede, şunlar kaydedildi:

“Bütün kuruluşların 2023 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, üstte belirtilen konular ile 2023-2025 Periyodu Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’nde belirtilen öncelikleri, asılları ve yatırım tavanlarını dikkate almalarını, tavan içinde kalmak kaydıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığının 5 Temmuz 2022 tarihli Yatırım Talepleri duyurusuna istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik tekliflerini acilen kaya.sbb.gov.tr adresinde yer alan Kamu Yatırımları Bilgi Sistemi (KaYa) aracılığıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığına göndermelerini rica ederim.” (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.