Çok okumaktan fazla, seçip okumak değerli

Posted by

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bir arada bol bol kitap tavsiyeleri de paylaşılıyor. Çok kitap okumak, her yerde okumak bir okur için kıymetli olabilir. Lakin burada öne çıkan etken ise; ne okuduğumuzdur.

Zamanın az, kitabın ise çok olduğunu düşündüğümüzde daha kaliteli ve şahsa katkı sunacak eserler okumak daha yararlı olacağı aşikar.

Herkesin okuduğunu okumak

Yeni çıkan çok satan, raflarda inmeyen bir kitabın âlâ olacağı manasına gelmez hiçbir vakit. Bu türlü bir şeyle karşılaştığınızda çabucak şunu söyleyin: “Herkesin okuduğunu okumak zorunda değilim.”

İyi bir okuma dünya klasiklerini okumakla başlar. Dünya klasiklerini okumayan bir kitapseverin hayatından çok şeyin eksik olduğunu belirtmekte yarar var. Hakikaten, dünya klasikleri bireye okumayı sevdiren yegane kitaplardır.

Dolayısıyla tekrar çok okuyun lakin seçerek okuyun diyoruz…

Dünyanın önde gelen girişimcilerin kitap ve okumakla ilgili söyledikleri kelamlara kulak verelim…

“Kitaplar ikinci ailem”

Örneğin gençliğinde günde yaklaşık 10 saatini okumaya ayırdığını söyleyen ve bilim kurgu hayranı olan Elon Musk, “Kitaplar ve sonrasında ailem tarafından büyütüldüm” diyor.

“Her kitap keşfedelecek bilgi demek”

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise 2 haftada en az 1 kitap okumaya çalışıyor ve kitap okumanın kıymetini, “Kitaplar bir mevzuyu tam manasıyla keşfetmenizi sağlar” sözüyle açıklıyor.

“Her kitap, keşfedilecek yeni bilgi yolları açar” diyen Bill Gates ise yılda 50 kitap okuduğunu söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.